Základní termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2018 uplynul na konci července, přesto výsledky svého hospodaření doposud nezveřejnilo 82 procent společností. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode, která má k dispozici nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o firmách, informační povinnost v období mezi lety 2014 a 2017 nesplnila nadpoloviční většina firem. Za posledních sedm let ani jednou výsledky hospodaření nepublikovalo více než 126.000 společností, což je čtvrtina ze všech registrovaných firem v ČR.
„Možná se blýská na lepší časy. Po vzoru Slovenska, kde jsou finanční výkazy k dispozici pro většinu firem, chce ministerstvo průmyslu a obchodu současný stav změnit. V rámci balíčku, který by měl snížit administrativní zátěž podnikatelů, plánuje, že účetní výkazy by rejstříkovým soudům nepředávaly samotné firmy, ale berní úřady. To by, podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu, mohlo platit již za účetní rok 2020,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Touto změnou by se narovnalo podnikatelské prostředí a všechny firmy by tak měly stejné podmínky. Stávající stav totiž paradoxně škodí poctivým podnikatelům, kteří si své zákonné povinnosti plní,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode. „Z protikorupčního hlediska je práce s rejstříkovými soudy velmi důležitá. Po změnách voláme dlouho a nechápeme, proč navrhovaný automatizující systém nepřišel už dávno. Omezilo by to provozování nastrčených firem, se kterými se tak často setkáváme při kauzách okolo veřejných zakázek nebo dotací z EU,“ dodal ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha.
Postoj firem ke zveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin se liší v závislosti na jejich oboru podnikání, objemu tržeb nebo registrovanému sídlu.
TOP 5 nejhorších oborů činnosti
podle plnění informační povinnosti za rok 2018
(podíl firem, které nesplnily povinnost)
- Velkoobchod s potravinami, nápoji a tabákovými výrobky (93,08%)
- Nákup a následný prodej vlastních nemovitostí (90,75%)
- Zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu a nespecializovaný velkoobchod (90,06 %)
- Velkoobchod s výrobky převážně pro domácnost (89,34 %)
- Výroba magnetických a optických médií (89,09 %)
Zdroj: Bisnode (*data k 6. 8. 2019)