Generace Z mění českou pracovní morálku, očekává flexibilitu a práci z domova

27. 2. 2024

Sdílet

Generace Z Autor: Depositphotos
Generace Z
Narodili se do světa rychlých technologií, jsou citliví na společenská témata a jejich přesvědčení se odráží i na kariérních požadavcích. Generace Z, do které spadají lidé narození mezi lety 1997 a 2012, touží po nezávislosti a dokonalé rovnováze mezi pracovním a soukromým životem.

Časovou flexibilitu a možnost pracovat odkudkoliv nacházejí nejčastěji v případech, kdy se vydají na volnou nohu jako živnostníci. Doba ale pokročila a řada zaměstnavatelů v Česku začíná být v tomto ohledu čím dál vstřícnější.

Trendy v oblasti pracovního trhu se s nově přicházející generací mění. Zástupci takzvané Generace Z mají o zaměstnání jasnou představu – cení si svůj čas a chtějí pracovat efektivně. Flexibilita i nezávislý časový rozvrh jsou pro ně jedněmi z nejdůležitějších aspektů při výběru zaměstnání. Osmihodinové pracovní dny, které jsou pro velkou část populace normou, mladší lidi nelákají. To ale může představovat výzvu pro zaměstnavatele.

Podle loňského průzkumu personální společnosti Předvýběr.cz už se životní styl zástupců Generace Z promítl do statistik pracovní morálky Čechů. Zatímco celá populace tráví prací ve firmě průměrně 31,5 hodiny týdně, u mladých lidí jde pouze o 22,5 hodiny. „Zejména u mladých lidí, kteří jsou buď absolventi nebo mají pár let po škole, registrujeme v posledních dvou letech zvýšený zájem o zkrácené pracovní úvazky. Generace Z ráda kombinuje zaměstnání podle vlastních preferencí, zároveň se jedná o částečný dozvuk koronavirové pandemie, kdy po nich byla vyšší poptávka,“ popisuje Jan Štacha, zakladatel účetního softwaru Evala.

Důležité jsou hodnoty i motivace

Ideální představy Generace Z nesplňuje ani docházení na pracoviště. Více než polovina mladých před ní upřednostňuje home office. Ten však není trendem jen u zástupců této generace. Kvůli koronavirové pandemii se práce z domova dočkala rozmachu a proměnila se v oblíbený benefit. Momentálně ji využívá téměř čtvrtina všech zaměstnanců. Mladí zkrátka touží po dokonalé rovnováze pracovního a osobního života. Oproti starším generacím věnují více času mimopracovním činnostem, více cestují a vzdělávají se. Zároveň vnímají technologie a internet jako nezbytnou součást světa, do kterého se narodili.

„Mladí lidé jsou velmi ovlivnění médii a sociálními sítěmi. Často mají pocit marnosti a nedostatku cíle. Ale ten je možné snadno naplnit jednoduše tím, že jim dáváme úkoly a nabízíme střednědobé cíle, za kterými mohou jít,“ uvádí sociolog Vojtěch Bednář. Podle něj jsou mladí lidé pracovití, ale často taky nejistí. „Z mého pohledu potřebují jisté a systematické vedení, směřování. Potřebují vědět, co se od nich očekává a potřebují při své práci vidět také jasnou a srozumitelnou odměnu a motivaci.“

Generace Z jde naproti společenským tématům, šíří povědomí o mentálním zdraví, a od ostatních se odlišuje mimo jiné i sociálním aktivismem a jasnými hodnotami. Ochrana životního prostředí, diverzita nebo inkluze jsou aspekty, které zohledňuje při výběru oblečení, potravin, povolání i zaměstnavatele. „Devadesát procent zástupců Generace Z změnilo své každodenní návyky, aby byly více udržitelné. Dle dostupných dat jsou pro ně lákavější firmy a značky, které se aktivně zasazují za řešení sociálních problémů a za udržitelné produkty jsou ochotni zaplatit více,“ vysvětluje Karel Kotoun ze společnosti Accenture ČR, která poskytuje odborné služby a řešení v oblasti podnikových strategií.

bitcoin školení listopad 24

Flexibilní práce v každém oboru

Flexibilitu požadují i u tradičních kancelářských povolání, jako je například účetnictví. Tento obor nyní mladé příliš neláká, možnost flexibilní pracovní doby a práce odkudkoliv by zájem o obor zvýšila. Cestou, jak se vyhnout zažité pracovní morálce a upravit si pracovní den podle svého, je pro mladé lidi podnikání nebo práce na živnost. „Pokud překonají počáteční překážky při vstupu na trh, a hlavně svůj vlastní strach, odměnou jim může být celá škála benefitů, například konec práce na píchačky,“ říká Štacha.

Práci jim totiž mohou výrazně usnadnit tzv. cloudová řešení, která umožňují práci vzdáleně, a to z jakéhokoliv počítače s připojením k internetu. Díky těmto službám a současné legislativě, která již umožňuje práci pouze s digitálními doklady tak účetní na volné noze nepotřebují nic než počítač s kvalitním připojením. „Od začátku by měli myslet na work-life balance, nesnažit se všem vyjít za každou cenu vstříc a chránit si svůj volný čas. Nebát se nacenit svou práci důstojně. Kvalitních účetních moc není a ve skutečnosti jich ubývá,“ uzavírá Štacha.