V České republice dosažených 202 milionů eur přispělo k celkově kvalitnímu celoročnímu výsledku 1,13 miliardy eur. To je o 84 % více než v roce 2012 a v zásadě odpovídá dlouhodobému průměru. Navíc poslední tři měsíce loňského roku byly v mnohém výlučné. „Nejvyšší podíl na investicích měly v tomto období hotely, zejména pak prodej 90 % v InterContinentalu Praha. Následovaly kanceláře a multifunkční projekty s významnými investičními transakcemi, jako byly akvizice City West B1 v Praze 5 společnosti Cimex Invest a koupě Tančícího domu v Praze 1 Václavem Skalou, majitelem PSN. Stejně tak výjimečné bylo i předcházející čtvrtletí s prodeji kancelářského komplexu The Park a portfolia Endurance fondu,“ říká Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ. Podle ní poslední kvartál také potvrdil trend pozorovaný od počátku roku 2013: převažovaly menší transakce s objemem pod 10 milionů EUR.
Investoři už nás našli na mapě
Podle prognózy DTZ poroste aktivita investorů v Evropě i v letech 2014 a 2015. Pro letošek je předpovídán 8% růst, to samé i pro rok 2015. Stále větší podíl na celkových investicích mají získávat země jako Irsko, Itálie nebo Španělsko, jež nelákají zdaleka už jen oportunistické investory. Podle indicií DTZ bude letos i příští rok posilovat zastoupení mimoevropských investorů, s převahou těch asijských, hledajících vhodné příležitosti i mimo své regiony. Aktivní v Evropě byli také investoři ze severní Ameriky.
V případě České republiky DTZ předpovídá pro rok 2014 investiční objem mezi 800 miliony a 1 miliardou eur. Na rozdíl od zbytku Evropy budou nadále aktivní tuzemští investoři a fondy – ostatně v druhé polovině loňského roku vznikla řada nových fondů, které budou chtít realizovat první akvizice i s ohledem na nové klienty, objevují se i noví privátní investoři a realitní společnosti. „V loňském roce stáli čeští investoři 23 uzavřenými akvizicemi, což znamená 40% podíl na všech transakcích,“ doplňuje Lenka Šindelářová, podle které všechna vloni dosažená čísla i predikované výsledky potvrzují stabilitu českého trhu nemovitostí. Českou republiku mají v hledáčku také investoři ze zahraničí, kteří zde zatím nepůsobili.
Kanceláře... nikdy jich nebude dost
I v roce 2014 zůstanou pro investory nejatraktivnějším segmentem na českém trhu kanceláře. Následuje maloobchod, ale ten je limitován nedostatkem špičkových nemovitostí. Atraktivita skladových areálů jako investičního produktu narůstá, což podpořeno pozitivním výkonem logistického trhu. Ovšem i s ohledem na sílící zájem investorů o kvalitní administrativní nemovitosti DTZ odhaduje, že výnosnost (prime yield) klesne u kanceláří ze stávajících 6,25 % na 6 %.