Cílem tohoto článku je poskytnout jasné pochopení kurzového rizika, jeho důsledků, metod kontroly nebo strategického využití a účinných opatření k minimalizaci jeho dopadu. Rozborem složek kurzového rizika mohou investoři činit praktická rozhodnutí k ochraně svých portfolií a optimalizovat potenciální výhody spojené s expozicí na globálních trzích.
V čem spočívá riziko směnného kurzu?
Riziko vězí v jednoduchém principu, který se týká volatility místní měny a měny v oblasti investice. Pokud je místní měna silnější oproti měně v místě investice, znamená to potenciální ztrátu při výběru zisku. Jde to samozřejmě i naopak, pokud je místní měna slabší a měna v místě investice silnější, jde tak o potenciální výhodu při výběru zisku.
Ceny měn se transformují v reakci na měnící se poptávku po zboží a produktech dané země. Pokud je po zboží dané země na světovém trhu vysoká poptávka, hodnota měny dané země se zvýší, protože obchodníci toto zboží dovážejí. Naopak, jestliže země zaznamená klesající poptávku po svém exportu, hodnota její měny se oslabí.
Toto riziko lze tedy využít ve svůj prospěch, ale ne vždy je při dané investici přijatelné akceptovat další rizika, a tak je důležité vědět, jak toto riziko zmírnit a minimalizovat.
Podniky zabývající se přeshraničním obchodem se mohou vystavit měnovému riziku. Toto riziko lze zmírnit zadáním místní měny jako měny transakce nebo použitím forwardových smluv k nastavení směnného kurzu pro budoucí transakce.
Níže si můžete prohlédnout graf kurzu japonského jenu oproti americkému dolaru za posledních šest měsíců pro představu o pohybu cen při investicích do zahraničních aktiv. Japonský jen je zde pouze jako příklad, v praxi se pak můžete samozřejmě setkat i s jinými měnami (viz graf).
Jak kontrolovat riziko směnného kurzu?
Především je nutné říci, že riziko směnného kurzu nelze úplně eliminovat, ale je možné ho zmírnit.
První způsob, jak riziko zmírnit, jsou ETF investice do již zajištěných indexových fondů. Ty jsou za zlomek nákladů zajištěné oproti těmto rizikům a napomáhá tomu i fakt, že většina indexových fondů má diverzifikované investice skrz mnoho společností, a tak obecně zmírňují více rizik spojených s investováním.
Druhou možností jsou měnové ETF, které mají jako podkladovou investici určitou měnu. Tyto ETF lze použít k zajištění kurzového rizika. Pravděpodobně to není nejefektivnější způsob, jak zajistit kurzové riziko pro větší částky. Pro individuální investory však jejich schopnost použití pro malé částky a skutečnost, že jsou způsobilé pro marži a lze je obchodovat na dlouhé nebo krátké straně, vedou k tomu, že poskytují velké výhody.
Další možnost, jak redukovat toto riziko, jsou měnové futures. Měnové futures se používají k zajištění kurzového rizika, protože se obchodují na burze a potřebují pouze malou částku předem. Nevýhodou je, že je nelze přizpůsobit a jsou k dispozici pouze v pevně stanovených termínech. Spočívají v tom, že se investor zaváže k nákupu například měnových futures dolaru za eura a spekuluje o kurzu měny.
Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe, říká následující: „Na pozadí inflace stojí za to zvážit některé konkrétní investice, kterým se v souvislosti s rostoucími cenami daří, a vybrat nástroje, jež budou generovat výnosy převyšující její současnou úroveň nebo ji alespoň udrží. Investice do aktiv s výnosem vyšším než inflace je navíc jedním z nejlepších způsobů, jak mohou spotřebitelé inflaci překonat.“
Kontrolování ostatních rizik spojených s investováním
Je důležité brát ohled i na obecný risk management (kontrolování rizik) během investování. Riziko směnného kurzu není jediné nebezpečí, se kterým se můžete setkat během investic. Hlavním rizikem je samozřejmě možnost ztráty, které dobrovolně podstupuje každý investor. Toto nebezpečí lze jednoduše regulovat pomocí diverzifikace portfolia. Pomocí rozdělení vašeho portfolia do více aktiv snížíte riziko likvidace, ale zároveň tím třeba i podvědomě snižujete další rizika s investováním spojená. K dosažení nejefektivnějšího rozdělení portfolia se běžně doporučuje investovat do indexových fondů ETF, jako je například S&P 500, který sleduje 500 předních společností v oblasti technologie, tento index má za sebou dlouholeté úspěchy a stabilně roste.
Shrnutí
V závěru tohoto článku je patrné, že směnná kurzová rizika představují zásadní faktor v oblasti zahraničních investic. Jejich nejistota, odvozená z volatility měnových trhů, může výrazně ovlivnit výnosy a výkonnost investic v cizích měnách. Klíčovým cílem je minimalizovat tato rizika a efektivně je řídit.
Nebezpečí spočívá ve vzájemných pohybech měn v reakci na změny poptávky a nabídky na světových trzích. Cílem je zvolit efektivní strategii pro kontrolu rizik včetně využití zajištěných indexových fondů, měnových ETF a měnových futures. Důležitým prvkem je i obecný risk management, kde diverzifikace portfolia hraje klíčovou roli v minimalizaci celkových investičních rizik.
Významnou radou pro investory je také zvážení investice do aktiv, která mohou překonat inflaci. Konečně, zdůrazňuje se nezbytnost dobře promyšleného přístupu k investicím, jenž zahrnuje nejen řízení směnných kurzových rizik, ale i kontrolu dalších nebezpečí spojených s investováním.
Autor článku je tvůrce finančního obsahu, žijící v Londýně, zakladatel společností Solvid a Pridicto. Spolupracuje s mnoha publikacemi i weby zaměřenými na ekonomiku.