Jak si stojí manažerské platy v Česku?

11. 9. 2023

Sdílet

Manažerka Autor: Depositphotos
Manažerka
Společnost Executivejob.cz již potřetí ve spolupráci se společností Vissto provedla nejpodrobnější průzkum manažerského odměňování v Česku s názvem EXESS23 (Executive Salary Survey 2023), kterého se zúčastnilo přes 1200 top manažerů a manažerek.

EXESS23 přináší podrobná data o trhu, zkoumal, jak jsou manažeři a manažerky odměňováni, jak si své odměňování představují, pokud si hledají nové místo a jaké trendy se drží v oblasti finančních i nefinančních odměn.

Data, získaná z odpovědí 1268 respondentů z řad seniorních manažerských rolí, ukazují, že ve srovnání s výsledky loňského průzkumu EXESS22 opět vzrostla manažerská základní měsíční mzda v průměru opět o 9 %, ze 128 266 korun na 135 513 korun. To však stále znamená pokles reálných odměn manažerů, protože zvýšení příjmů zaostávalo za meziroční dvojcifernou inflací. Celkový průměrný roční příjem (mzda s bonusy) se vyšplhal na 2 010 100 korun, o 10 % více než tomu bylo v roce 2022. Stejně tak se zvýšil průměrný roční bonus. Se zvyšující se velikostí firmy i úrovní seniority přirozeně roste i výše celkového balíčku odměn, ukázal průzkum.

„V dnešní neustále poměrně nestabilní době, kdy jsme se z covidové krize sotva otřepali a dostali se do krize válečné a energetické doprovázené vysokou inflací, ale sledujeme, že firmy mimo bonusů navyšují i fixní mzdy normálnějším tempem než předtím. Tento fakt může znamenat, že se firmy naučily za tu dlouho dobu již s krizí lépe pracovat,“ uvádí Tomáš Drážný, zakladatel portálu na manažerské nabídky práce Executivejob.cz.

Z průzkumu, který rozlišuje tzv. grady (manažerské úrovně), vyplývá, že medián měsíční mzdy střední manažerské pozice je 125 000 korun. Nejvyšší manažerské úrovně v Česku berou v mediánu 336 800 korun, nejnižší manažerské pozice pak dosahují na 59 300 korun.

Největší rozdíly ve výši ohodnocení vidíme mezi regionem Praha a střední Čechy a regionálním celkem Vysočina a Východní Čechy, kdy rozdíl odměn dosahuje 18,4 %. Výše mzdy se výrazně liší i v závislosti na odvětví, ve kterém firma podniká. Nejlépe si vedou manažeři a manažerky zaměstnaní ve zdravotnictví a life science (+16 % nad průměrem), finančních službách (+14 % nad průměrem) a IT a telekomunikaci (+9 % nad průměrem). Do nejhůře placených odvětví se řadí doprava a cestovní ruch (–14,5 % pod průměrem), velkoobchod a distribuce (–8,5 % pod průměrem) a elektrotechnický, elektronický průmysl (–7 % pod průměrem).

Pokud si top manažeři a manažerky sami aktivně hledají novou pracovní pozici, říkají si v průměru o 19 % více než je jejich stávající mzda. U nejnižších manažerských pozicích je to dokonce o 27 % více, nejvyšší pozice potom očekávají 13 % nárůst. Pokud si však zaměstnanec managementu nehledá aktivně nové místo, ale projeví o něj zájem konkurence, manažerky a manažeři očekávají v průměru až o 38 % vyšší mzdu. U nejnižších pozic je to 52% nárůst a u nejvyšších manažerských pozic je očekávání o 32 % více.

„Díky průzkumu vidíme, jaký je trend při změnách pracovního místa. V případě, že se zaměstnanec po nové kariérní výzvě aktivně poohlíží sám, říká si v průměru o 19 % navíc ke své stávající mzdě nebo poslední mzdě. Avšak pokud jsou manažeři a manažerky, kteří aktivně sami nehledají, osloveni jinou firmou či headhunterem, jsou jejich očekávání vyšší až o 38 % ke stávající mzdě,“ komentuje Tomáš Drážný z Executivejob.cz

„Už minulý rok jsme sledovali také číslo ukazující, kolik zaměstnanců by při změně místa uvažovalo o další kariéře v současné firmě. Až 68,6 % manažerů a manažerek by si hledalo práci mimo společnost. Tento trend od minulého roku přetrvává a čísla jsou v podstatě stejná. Firmy se často nesoustředí dostatečně na retenci svých zaměstnanců, neví, jak je motivovat a neinvestují do vytvoření vhodného prostředí. Přitom hledat nový management je i na základě průzkumu dražší než si udržet ten stávající,“ doplňuje Tomáš Drážný.

Manažerské bonusy se meziročně zvýšily v průměru o 14 %. Průměrně tak letos dosahují 399 437 korun za rok. Průměrné vyplacené bonusové procento manažerů a manažerek je 20 %, u nejvyšších pozic je to až 30 % ze základní mzdy. Manažeři a manažerky si sáhnou průměrně na 90% bonusu, který by mohli získat.

„Na nejvyšší bonusové procento dosahují tradičně obchodní pozice (24 %) a vedení společnosti (23,5 %). Na nejnižší příčce, co se týče bonusového procenta, se umístilo Interim & Projekty (10,6 %) a Marketing & PR (11 %). Nejběžnější je navázání výkonových bonusů na výsledky firmy a to ve 44 % případů,“ komentuje Pavel Vrtiška, spoluzakladatel společnosti Vissto, která průzkum zastřešuje.

Většina manažerů má kromě výkonových bonusů i další bonusové typy, mezi ty nejčastější patří referral (bonus za doporučení zaměstnance), retention bonus a spot (jednorázový) bonus. Kromě finančních odměn jsou součástí mzdového balíčku i zaměstnanecké benefity. Mezi ty nejpopulárnější patří dovolená navíc, vůz pro soukromé účely a pojištění.

Výzkum také ukazuje významný rozdíl v tom, jak jsou v průměru odměňovány manažerky ve srovnání se svými mužskými kolegy. Tzv. pay gap měsíční mzdy se snížil na 3 % z loňských 8,4 %. Významný rozdíl v hodnocení mužů a žen je ale v bonusech mají o 42 % méně. Celkový pay gap (mzda a bonusy) je 9,5 %, o 2,5 % nižší než minulý rok.

„Pay gap ročních bonusů se od minulého roku zvýšil o více než 10 %. V celkových příjmech tak od minulého roku závratné rozdíly, i přes snižující se pay gap měsíčních mezd, není. Ukazuje to stále na to, jak pomalá je cesta k férovému odměňování mužů a žen v managementu českých firem,“ podotýká Tomáš Drážný ze společnosti Executivejob.cz.

„Při výpočtu pay gapu zohledňujeme i nerovnoměrné zastoupení mužů a žen v průzkumu (potažmo i k nerovnoměrnému zastoupení mužů a žen na trhu). Pro přesné výsledky provádíme porovnání příjmů mužů a žen v rámci jednotlivých úrovních managementu (gradech),“ doplňuje Pavel Vrtiška, spoluzakladatel společnosti Vissto.

bitcoin školení listopad 24

Ženy také stále představují na manažerských pozicích výraznou menšinu a jejich zastoupení průzkumu se pohybuje stále podobně. V roce 2021 tvořily ženy 17 % z účastníků průzkumu, ve 2022 to bylo 19 %, letos se zúčastnilo z celkového počtu 18 % žen.

Průzkumu manažerského odměňování EXESS23 (Executive Salary Survey 2023) se letos zúčastnilo celkem 1268 top manažerů a manažerek, a tím se řadí mezi nejrozsáhlejší u nás. EXESS23 zaštiťuje společnost Executivejob.cz, pracovní portál specializující se na manažerské pracovní nabídky a společnost Vissto, která dodala do průzkumu metodologii práce s daty a odborně zastřešuje zpracování dat z průzkumu. Jedná se už o třetí ročník průzkumu. Podrobná verze výsledných dat je užitečným zdrojem informací jak pro manažery a manažerky, tak například pro HR oddělení firem, která si tím tvoří ucelenou představu o situaci na trhu.