Jak ve výše zmíněném žebříčku dopadla Česká republika? V celkovém pořadí vypočítaném jako průměr všech kritérií je 65., tedy na konci první třetiny seznamu. Z jednotlivých kritérií Česko nedopadlo příliš dobře například v ochraně investorů (100. místo), efektivitě výběru daní (120. místo) a zahájení podnikání (140. místo).
Za námi jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Malta...
Snižování administrativní zátěže, podporu podnikání a zjednodušování legislativy si každá vláda vytyčuje jako jednu ze svých priorit. Na konci loňského roku ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo dokonce internetovou stránku www.zjednodusujeme.cz, kam mohou podnikatelé zasílat podněty, jež ministerstvo slibuje pravidelně vyhodnocovat. Zatím se však nezdá, že by vláda v této oblasti příliš pokročila.
I podle průzkumu Světové banky se Česká republika oproti loňsku zlepšila jen minimálně – o 1,2 procentního bodu. Ke zlepšení přitom došlo v těchto oblastech: zaměstnávání (liberalizace v některých oblastech), registrace majetku (online přístup do databáze katastrálního úřadu), výběr daní (podpora elektronických prostředků komunikace s daňovou správou) a příhraniční obchodování (elektronické podávání celních deklarací).
Mezi 27 členskými státy EU jsme na 23. místě –
za námi se umístilo již jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Malta. Pro zajímavost: Slovensko stojí v celosvětovém žebříčku na 46. místě. Pokud chceme do Česka přilákat zahraniční investory, jistě to pro nás není dobrá vizitka.
Autor je Director, divize Daňové poradenství, KPMG Česká republika