Podle současných pracovních verzí projednávaných zákonů dokonce hrozí, že korupční prostředí v některých ohledech ještě zvýší. Iniciativa „Konec korupci!“, společný projekt Nadačního fondu proti korupci (NFPK) a Veřejnosti proti korupci (VPK), nejenže hlasitě upozorňuje na tuto hrozbu, ale zároveň přichází s vlastními konkrétními návrhy změn, které by dané zákony vybavily mocí korupci významně omezit. Jedná se o zákon o veřejných zakázkách, občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích.
Zákon o veřejných zakázkách
Ačkoli vládní novela tohoto zákona byla prezentována jako krok ke zprůhlednění systému veřejných zakázek, ohlašované zprůhlednění v zásadě nepřináší. Neumožňuje totiž zjistit, kdo je konečným vlastníkem veřejných peněz, které v soutěži o zakázku získala vítězná firma. Rovněž nezabraňuje tomu, aby osoby mající vliv na rozhodování o veřejné zakázce nebyly konečnými vlastníky firem získávajících tyto zakázky, a tudíž i beneficienty peněz z veřejných rozpočtů.
„Chce-li firma dostávat veřejné peníze, musí se před státem ´svléknout do naha´: musí ukázat celou svou majetkovou strukturu až po beneficienty,“ řekl včera předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. „To ´svlékání firem do naha´ není žádnou novinkou. Standardně se uplatňuje u všech bank, pojišťoven, finančních institucí, zkrátka u firem, jimž lidé svěřují návratně své peníze. Není tedy nejmenší důvod, proč by firmy, kterým občané svěřují peníze nenávratně, neměly ukázat celou svou majetkovou strukturu,“ dodává.
Občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích
Podobnou pasivitu pozorujeme i u anonymních listinných akcií, hlavního nástroje kryjícího korupční praktiky. Občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích ponechává existenci anonymních listinných akcií beze změny. Ba co víc, důvodová zpráva zákona o obchodních korporacích prohlašuje, že zrušení anonymních listinných akcií je „překonanou“ myšlenkou. Kromě toho tento návrh silně rozostřuje vlastnictví společností s ručením omezeným.
„Zatímco u akciových společností je v nově navrhované úpravě občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích intenzita zhoršení transparentnosti vlastnictví značná, u společností s ručením omezením téměř absolutní a dělá z nich skoro dokonalou pračku na špinavé peníze,“ uvádí členka občanského sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová. Zevrubná analýza NFPK a VPK mluví jasně: budou-li návrhy občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích přijaty v současné podobě, markantně přispějí ke zhoršení už tak neprůhledného podnikatelského prostředí a posílení korupčních struktur v České republice.
Nepřijde-li kladná změna, budeme dál odvádět tisíc korun měsíčně
„Iniciativa Konec korupci! je výzvou ke změně. Výzvou vládě, parlamentu, veřejným orgánům: je nejvyšší čas začít korupci účinně řešit! Není možné o ní stále jen diskutovat, potřebujeme hmatatelné výsledky,“ tvrdí člen správní rady NFPK Stanislav Bernard a doplňuje: „Projekt Konec korupci!“ je také výzvou všem občanům, organizacím a spolkům, kterým není situace v České republice lhostejná. Korupce se totiž týká nás všech, každého obírá o tisícikorunu měsíčně. Neuděláme-li něco s korupcí, budeme dál platit korupčníkům toto výpalné.“
Zdroj: NFPK
Foto: © Helder Almeida - Fotolia.com