Smlouva nahradí smlouvu stávající z roku 1991, která již neodpovídá novým ekonomickým a politickým podmínkám. Nová smlouva mimo jiné upravuje tzv. službovou stálou provozovnu (poskytování služeb po dobu delší než 6 měsíců v jakémkoliv 12měsíčním období), zavádí nulové zdanění dividend ve státě zdroje, pokud jejich vlastník drží nepřetržitě po dobu minimálně 1 roku alespoň 10 % kapitálu společnosti vyplácející dividendy, a desetiprocentní daň z dividend v ostatních případech. U úroků (0 % v zemi zdroje) a licenčních poplatků (0 % u autorských poplatků, 10 % u průmyslových poplatků) je v podstatě ponechána stávající úprava. Protokol ke smlouvě ovšem obsahuje pravidlo, že pokud ČR podepíše smlouvu s jiným členským státem EU, kde bude sazba pro licenční poplatky nižší, uplatní se snížená sazba automaticky i pro česko‑lucemburské vztahy. Protokol dále upřesňuje náležitosti žádostí o výměnu informací. Lze předpokládat, že smlouva vstoupí v účinnost dne 1. ledna 2014.
Smlouva se Saúdskou Arábií a její vstup v platnost
V březnu 2013 Česká republika a Saúdská Arábie oznámily, že splnily postupy nutné pro to, aby Smlouva o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Praze dne 25. dubna 2012, vstoupila v platnost. Smlouva, jejíž text v zásadě odpovídá standardům OECD, vstoupí v platnost dne 1. května 2013.
V případě zisků podniků obsahuje smlouva ujednání o tzv. službové stálé provozovně (poskytování služeb po dobu delší než 6 měsíců v jakémkoliv 12měsíčním období) či o stálé provozovně jako staveništi (stavební činnost delší než 6 měsíců). Smlouva mimo jiné omezuje zdanění dividend ve státě zdroje maximálně do výše 5 % a zdanění licenčních poplatků do výše 10 %. Smlouva se začne uplatňovat jak u srážkových daní, tak u příjmů, k nimž se podává daňové přiznání, dne 1. ledna 2014.
Zdroj: KPMG