Tam, kde jsou údaje digitalizované, jsou také zpřístupněny mapy z katastru, umístění hospodářských objektů, agro-environmentální data a další informace. Veškeré informace jsou díky online zobrazení stále aktuální a vizualizované na mapě.
Celá evidence půdy dle uživatelských vztahů (LPIS) je spravována ministerstvem zemědělství v souladu se zákonem o zemědělství a je primárně využívána pro administraci vyplácení dotací, ochranu zemědělského půdního fondu a především kontrolu hospodaření v souladu se správnou zemědělskou praxí. „Pro farmáře je celý systém zpřístupněn již dlouhodobě přes internet na portálu farmáře“, říká Mojmír Macek, ředitel společnosti Sitewell. „Co se LPISu týká, jde o zpřístupnění původně neveřejných údajů státních registrů ve formě map. Veřejný LPIS (Public Land Parcel Identification System) je reálný příklad skutečného e-governmentu v praxi. V neposlední řadě jde o opravdu významný, v Evropské unii unikátní a revoluční krok pro narovnání vztahů mezi majiteli a reálnými uživateli půdy,“ dodává Macek.
Účelem zpřístupnění evidence půdy veřejnosti je poskytování aktuálních dat a informací o vlastnících pozemků; nájemnících půdy, kteří na nich hospodaří; informace o omezeních, která se vztahují na jejich hospodaření a další informace, které mohou zajímat veřejnost. Výhodou je, že lze v jedné aplikaci vidět více mapových podkladů z různých zdrojů. Veřejnost vidí v jediném systému informace z katastru, z ministerstva zemědělství, může si zobrazit ortofotomapy a další podklady, které přinášejí komplexní informace o užívání půdy.
Foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Zdroj: Sitewell