Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2016 konzervativní náborové plány. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2016 hodnotu +4 %.
V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2016 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2016 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
„Počet nezaměstnaných osob klesl meziročně o 100 tisíc, což představuje pokles téměř 20 %. Nezaměstnanost v ČR je společně s Německem nejnižší v EU a je velmi pravděpodobné, jak ukazuje přetrvávající optimismus Manpower index trhu práce, že v září 2016 dosáhne úrovně z roku 2008. To je výborná zpráva pro lidi, kteří hledají lepší práci. Zároveň je to obrovská výzva pro zaměstnavatele, kteří nemají dostatek vhodných uchazečů o volná pracovní místa od kvalifikovaných pozic po operátory ve výrobě. Na trhu je jak nedostatek IT specialistů, strojních inženýrů nebo řemeslníků. Firmy mají v ČR tisíce volných míst ve výrobě a logistice. Ukazuje se ale, že trh práce je velmi rigidní a že i v situaci, kdy je na trhu možná přes 200 tisíc volných míst, tak zůstává na úřadech práce přes 450 tisíc nezaměstnaných. Je velkou výzvou pro samotné firmy a zároveň i pro stát a každého jednotlivce, jak tuto diskrepanci co nejefektivněji eliminovat,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Porovnání organizací podle velikosti
V příštím čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejsilnější aktivní náborové prostředí s Čistým indexem trhu +24 % (26 % plánuje nabírat a 2 % snižovat počet zaměstnanců). Střední podniky předpovídají také poměrně vysokou náborovou aktivitu s Indexem +10 %. Malé podniky hlásí Index +9 % a mikropodniky +4 %.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v sedmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Čistým indexem trhu práce +14 %. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +8 % a Doprava, skladování a komunikace a Ubytování a stravování s Indexem +6 %. Zaměstnavatelé ve dvou odvětvích očekávají pokles počtu pracovních sil, a to Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura a Těžba nerostných surovin s Indexem -2%.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Příznivé náborové plány s Čistým indexem trhu práce +6 % hlásí zaměstnavatelé v Praze, +5 % na Moravě a v Čechách +3 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index v Praze posílil o 3 procentní body a v Čechách dokonce o 6 procentních bodů. Náborové plány na Moravě zůstávají relativně stabilní.
Globální pohled
Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 39 ze 42 zemí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Přestože trh vykazuje známky oslabování, náborové plány ve většině zemí a oblastí zůstávají umírněné. Některým klíčovým trhům práce, jako je Německo, Francie a Itálie, se nedaří dostat se uprostřed ekonomické nejistoty do tempa. V návaznosti na zpomalení růstu v Číně a trvající nejistotu na komoditních trzích má většina zaměstnavatelů velmi obezřetný přístup a nabírá nové zaměstnance pouze v případě potřeby. Přestože se v příštím čtvrtletí globálně očekává nárůst počtu pracovních sil, skutečný nárůst se v různé míře zpomaluje a v porovnání s minulým čtvrtletím i v meziročním srovnání zaměstnavatelé ve více než polovině zemí a oblastí snižují své náborové plány. Ve srovnání s minulým čtvrtletím pouze 8 ze 42 zemí a oblastí hlásí zlepšení náborového prostředí, oproti tomu oslabení trhu práce očekává 22 zemí a oblastí. V meziročním srovnání se Index zlepšil ve 12 zemích a snížil ve 23. Nejsilnější Index hlásí Indie, Japonsko, Tchaj wan, Kolumbie a Guatemala, nejslabší Brazílie, Francie a Itálie.
Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 14. června 2016.
O průzkumu: Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá.