V průzkumu 36 % dotázaných uvedlo, že nevyzkoušelo platby pomocí mobilní peněženky v chytrém telefonu kvůli obavám o bezpečnost. Pouhých 15 % uživatelů mobilní peněženku vyzkoušelo nebo se k tomu chystá. Uživatelé se především obávají zneužití svých osobních údajů a krádeže finančních informací.
U téměř poloviny respondentů vede nedůvěra také k omezení počtu aplikací, které stahují. Bezmála tři čtvrtiny dotázaných nejsou ochotny výrobcům aplikací zpřístupňovat údaje o poloze a kontaktní informace, což představuje nárůst o 7 % oproti roku 2013. Ve Spojených státech nechce své osobní údaje sdílet 79 % dotázaných a 69 % tvrdí, že má vlastnické právo k informacím shromažďovaným pomocí jejich chytrých zařízení.
Podle analytiků jsou výsledky průzkumu závažné pro rozvoj nových technologií. Nedůvěra uživatelů může zpomalit nástup elektronických platebních systémů a ohrozit obchodní modely tvůrců mobilních aplikací. Poněkud také sráží optimismus těch, kdo plánují rozvoj tzv. internetu věcí, který by měl propojovat miliardy komunikujících zařízení. Firmy by proto měly usilovat o maximální transparentnost, bezpečnost a ochranu soukromí u všech mobilních transakcí.
Průzkum si objednala mezinárodní asociace MEF, která se zaměřuje na mobilní obsah a obchod. Jejími členy jsou stovky velkých firem a organizací, mezi jinými Samsung, Microsoft nebo MasterCard.
Zdroj: IDG News Service