„Je totiž lepší, když nemocný nepřijde do kontaktu se zdravými kolegy,“ komentuje to Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Některé firmy zaměstnancům nabízejí tak zvané „sick days“ - možnost zůstat doma na pár dní doma bez lékařského potvrzení. V jiných firmách umožňují zaměstnancům práci z domova neboli home office. I tento model přijde při krátkodobých lehčích onemocněních vhod. Obojí se však týká kancelářských procesí. Například lidé z výroby většinou čerpají obvyklou nemocenskou.
„Zaměstnaneckým benefitem je také dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výplatou do plné výše, aby lidé během nemoci nepřicházeli o část svého platu,“ dodává Tomáš Surka. Obecně totiž platí, že první tři dny nemoci nemá zaměstnanec nárok na žádnou náhradu, následující dobu (do čtrnácti dnů) hradí zaměstnavatel. Při delší nemoci pak nemocenskou vyplácí stát z pojištění.
Předcházet chřipce je někdy možné díky očkování. „Některé firmy očkování zaměstnancům proplácejí, ale spíše se jedná o výjimky. Většinou si lidé za tuto prevenci platí sami nebo jim přispívá pojišťovna,“ uvádí Tomáš Surka.