Meziročně po očištění o počet pracovních dnů činil nárůst průmyslové výroby pouze 0,7 procenta (bez očištění +3,2 %). „Ve srovnání s lednem loňského roku průmysl rostl, nicméně po očištění od sezónních vlivů je tempo jeho růstu podstatně nižší,“ řekl Boris Dlouhý, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Data ČSÚ opět potvrdila, že tahounem průmyslu je výroba motorových vozidel. Dařilo se také výrobě elektrických zařízení a chemických látek. Pokles produkce zaznamenala však odvětví výroby základních kovů, hutní zpracování kovů či výroba a rozvod elektřiny.
Tuzemská radost, ale starost o Německo...
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 14,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí zrychlily svůj růst na relativně vysokou hodnotu 17,4 % a tuzemské zakázky po osmi měsících záporného příspěvku nyní meziročně vzrostly o 10,5 %, což lze hodnotit jako pozitivní signál a příslib do budoucnosti. „Vývoj zakázek vzbuzuje mírný optimismus,“ řekl Boris Dlouhý. Úroveň zakázek slouží totiž jako signál průmyslové výroby v následujících měsících.
Nejvíce k růstu zakázek přispěla opět výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Výrazné zlepšení zaznamenalo odvětví výroby chemických látek či výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.
Pozitivně lze hodnotit i vývoj tržeb, které meziročně vzrostly o 7,7 %, zejména pak tržby z přímého vývozu ve výši 12,8 procenta. „Dosavadní signály jsou rozporuplné a řada rizik i přes určité náznaky stabilizace v Evropě přetrvává. Jsme mírní optimisté a domníváme se, že letošní rok by pro průmysl nemusel být tak dramaticky špatný,“ řekl Boris Dlouhý.
Lednová čísla z Německa ukázala poněkud opačný vývoj, kdy se průmyslová produkce vrátila k růstu meziměsíčně o 1,6 % a meziročně o 1,8 % (oproti meziměsíčnímu poklesu v prosinci 2011 ve výši - 2,6%). Na druhé straně došlo k propadu objednávek o 4,9 %, které by se mohlo projevit následně v poklesu subdodávek od českých výrobců.
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Foto: © electriceye - Fotolia.com