Rating Německa zvýšen již podruhé za šest měsíců

17. 3. 2011

Sdílet

Analýzy D&B také reagují na politické turbulence v severní Africe: došlo k výraznému snížení ratingu Egypta a upgradu pro Tunisko. Nejpříznivější investiční klima v Evropě má tedy Německo a Švýcarsko, následované Norskem.

Již podruhé za posledních šest měsíců zvýšila poradenská společnosti Dun & Bradstreet rating Německu. V rámci Evropy má tak podle hodnocení D&B aktuálně Německo nejpříznivější investiční klima. V březnu D&B dále zvýšila rating Tunisku a Kambodži, ke snížení přistoupila v případě Albánie, Řecka, Egypta, Ugandy a Vietnamu. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 134 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

 

Německo se ukotvuje v klasické roli premianta 

Poprvé od začátku letošního roku přistoupila poradenská společnost Dun & Bradstreet v rámci Evropské unie ke zvýšení ratingu. Německo se posunulo v kategorie nejnižšího rizika návratnosti investice z DB1d na DB1c a aktuálně je spolu se Švýcarskem nelépe hodnocenou zemí v Evropě. Za ním následuje Norsko s ratingem DB1d.

„Rating Německa jsme zvýšili již podruhé za posledních šest měsíců. Zlepšující se kondice a vyhlídky německé ekonomiky, našeho největšího obchodního partnera, stejně jako i zlepšení platební morálky německých firem, která se již pomalu dostává na úroveň před krizí, se příznivě odrazí i na českém trhu,“ říká ředitelka D&B pro Českou republiku a Slovensko, Alena Seoud.

„Příznivý vývoj v roce 2010 byl tažen hlavně silným růstem vývozu, oživením podnikatelských investic a fiskálními stimulačními opatřeními vlády jako například úspěšné implementace systému zkrácení pracovní doby (tzv. Kurzarbeit) jako podpory trhu práce nebo investic do dopravní infrastruktury. Další růst tamní ekonomiky podpoří spotřebitelské výdaje díky pozitivním zprávám z trhu práce, stejně jako silná podnikatelská důvěra,“ dodala Alena Seoud s tím, že D&B i v následujících letech očekává silný hospodářský růst, o 3,0 % v roce 2011 a 2,4 % v roce 2012. „I přes celkově optimistický výhled německé ekonomiky upozorňujeme na možná rizika jako jsou rostoucí ceny vstupů odrážející globální vyšší ceny energií a potravin, které by mohly snížit firemní zisky a domácí poptávku, nebo riziko inflace. Domácí poptávku by také mohla ohrozit opatření týkající se vládní konsolidace rozpočtu za účelem snížení jeho deficitu,“ uzavřela ředitelka D&B.

 

Kdo koho nakazí 

Analýzy Dun & Bradstreet také reagují na politické turbulence v severní Africe. V březnu došlo ke zvýšení ratingu Tuniské republiky v kategorii vysokého rizika návratnosti investice (z DB5c na DB5b), a také k výraznému snížení ratingu Egypta o dva stupně z mírného na vysoké riziko návratnosti investice (z DB3c na DB5c). „V případě Tuniska jsme zlepšili hodnocení z důvodu stabilnějšího politického výhledu a pomalu se zotavující ekonomiky, zatímco všeobecná nejistota, nepřehledná politická situace a přerušení podnikatelských aktivit nás vedly v prudkému snížení ratingu Egypta a našim klientům doporučujeme omezení obchodních aktivit na místním trhu,“ komentuje situaci v severní Africe Alena Seoud z D&B.

Česká republika a Polsko jsou podle uděleného ratingu D&B zařazeny v kategorii mírného rizika návratnosti investice (DB3a), Slovensko je dlouhodobě hodnoceno o stupeň lépe (DB2d).

 

Přehled zemí se změnou D&B Ratingu v březnu 2011 

 

Země

Zvýšení D&B Ratingu

Země

Snížení D&B Ratingu

Německo

z DB1d na DB1c

Albánie

z DB4a na DB4b

Kambodža

z DB6a na DB5d

Egypt

z DB3c na DB5c

Tunis

z DB5c na DB5b

Řecko

z DB4b na DB4c

 

 

Uganda

z DB5b na DB5c

 

 

Vietnam

z DB5a na DB5b

 

D&B Indikátor rizikovosti zemí poskytuje mezinárodní komparativní hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Tento kompozitní index je výsledkem důkladné analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let:

 

Politické riziko

situace interní a externí bezpečnosti, politická kompetence a konzistence, rovněž tak jiné takové faktory, které stanovují, zda země podporuje otevřené podnikatelské prostředí

Komerční riziko

neporušitelnost kontraktu, soudní kompetence, regulační transparence, stupeň systémové korupce a další faktory, které určují, zda obchodní prostředí usnadňuje provádění komerčních transakcí

Makroekonomické riziko

 míra inflace, státní rovnováha, růst zásoby peněz a všechny takové makroekonomické faktory, které určují, zda je země schopna zajistit trvalý ekonomický růst a přiměřenou expanzi obchodních příležitostí

Externí riziko

 stávající účetní bilance, kapitálové toky, devizové rezervy, míra externího zadlužení a všechny faktory, které určují, zda země může generovat dostatečné množství deviz, aby splnila domácí i zahraniční investiční závazky

 

 

D&B Indikátor rizikovosti zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a-d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

            

DB1 – nejnižší riziko návratnosti investic            

DB2 – nízké riziko návratnosti investic

DB3 – mírné riziko návratnosti investic

DB4 – střední riziko návratnosti investic

DB5 – vysoké riziko návratnosti investic

DB6 – velmi vysoké riziko návratnosti investic

DB7 – nejvyšší riziko návratnosti investic

 

Zdroj: Dun & Bradstreet

 

 

 

 

bitcoin_skoleni