„S tím, jak se svět stává rychlejší, dynamičtější a méně predikovatelným, mění se i styl práce, jak na takové situace firmy reagují. Agilní vlastně znamená rychle se měnící, pružný, reagující na změny. Namísto fixních ročních plánů průběžně reagujeme na zpětnou vazbu a změny bereme jako běžnou součást fungování. Agilní svět nepracuje s jednotlivci, ale staví týmy, které jsou efektivnější na řešení komplexních problémů, a snaží se jim dát větší samostatnost a nechat je se rozhodovat o řešení problémů samostatně,“ konstatuje výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS, Jan Dvořák.
„Jednou z nejznámějších agilních metod je Scrum. Ta se primárně používá pro strategické plánování produktů. Je to metoda týmové spolupráce zaměřená na zákazníka a hodnotu, kterou týmy dodávají v krátkých krocích. Na konci každého krátkého cyklu se zeptají zákazníka na zpětnou vazbu, na základě této interakce naplánují další krok, a tak si v průběhu ověřují, že jdou správným směrem,“ doplňuje Zuzana Šochová, Certified Scrum Trainer Počítačové školy Gopas.
Zájem o Scrum profesionály dále poroste
Na pochopení agilního fungování a Scrumu se zaměřuje stále více vzdělávacích kurzů. Jejich absolventi jsou stále žádanějšími odborníky napříč sektory. Od IT, průmyslu, bankovnictví až po školství, veřejnou správu nebo zdravotnictví. Na trhu jsou k dispozici kurzy pro zájemce, jak pro začátečníky, tak pokročilé certifikované kurzy pro profesionály, kteří si chtějí rozšířit záběr.