SMB firmy vyhlížejí pracovní sílu už i na školách

29. 8. 2019

Sdílet

Takřka desetina z malých a středních firem (SMB) spolupracuje se středními odbornými školami i učilišti a nabírá jejich absolventy. Řeší tím stávající nepříznivou situaci na pracovním trhu, kde je nezaměstnanost na historickém minimu.

V bližším kontaktu se školami jsou zejména podniky ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu a z oblasti vědeckých a technických činností. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil v rámci pravidelně sledovaného Indexu očekávání firem ČSOB.

 

„Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je podle našich zkušeností jednou z vážných brzd rozvoje firem. Je proto dobře, že se podnikatelé a živnostníci zaměřují na užší partnerství se školami a připravují si tak své budoucí kolegy již od útlého mládí. Je to však běh na dlouhou trať, který proto firmy kombinují s masivními investicemi do moderních technologií, automatizace a robotizace.“ uvedl Petr Manda, ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

 

Zkušenosti firem potvrzují, že jsou na juniorní pracovníky připraveny. „Nedostatek zaměstnanců řešíme výcvikem učňů a studentů, poskytujeme jim stipendia,“ přiblížila spolupráci se školami Bohumíra Horáková, společnice firmy Stránský a Petržík, Pneumatické válce z Bílé Třemešné.

 

Firmy také ve stále větším měříku zaměstnávají cizince, takových se najde už sedm procent. Téměř polovina z nich uvádí, že cizinci sice nemají požadovanou kvalifikaci, ale po zaučení pracují kvalitně. Další pětina míní, že cizinci jsou kvalitní a stabilní zaměstnanci. Někteří si zahraniční pracovníky dokonce nemohou vynachválit. „Cizinci jsou rozhodně příkladem,“ řekl Otakar Prikner, majitel společnosti Prikner – tepelné zpracování kovů.

 

Oproti roku 2004 vzrostl počet cizinců na území České republiky o 38 procent. Většina toho nárůstu byla způsobena přílivem cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Největším zdrojem zahraničních zaměstnanců je Ukrajina, dále potom Slovensko a také Rusko.

bitcoin_skoleni

 

Už šest procent z menších a středních firem provozuje svážení zaměstnanců nebo příspěvků na dopravu, což bylo dosud spíše doménou velkých korporací typu Škoda Auto nebo Amazon.