Střední a východní Evropou obchází strašidlo. Bankéři se bojí o ziskovost bank

16. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © sellingpix - Fotolia.com
Bankéři od německých hranic po Rusko mají největší obavy z dalšího vývoje ekonomiky a nedostatku kapitálu. V dnes zveřejněném průzkumu „Banking banana skins“ provedeném Centrem pro výzkum finančních inovací (CSFI) ve spolupráci s PwC také vyjádřili značné obavy z chaosu v eurozóně.

Průzkumu se zúčastnilo 64 představitelů bankovních domů ve státech střední a východní Evropy. Na základě jejich odpovědí vznikl žebříček 30 největších rizik pro bankovní sektor v našem regionu tak, jak je vnímají sami bankéři. Tři největší hrozby komentuje Petr Kříž, vedoucí partner sektoru finančních služeb, PwC Česká republika:

 

* Makroekonomická rizika 

„Makroekonomická rizika odráží obavy bankéřů o schopnost eurozóny vyřešit svou dluhovou krizi. Navíc se ukazuje, že tuto obavu mají i bankéři ze států mimo EU či zemí, kde bankovní sektor není v rukou mateřských bank z EU. Bankéři si totiž uvědomují globální provázanost trhů a riziko makroekonomických nejistot, které se přelévají napříč regiony.“

 

* Nedostatek kapitálu 

„Navzdory solidně kapitalizovanému českému bankovnímu sektoru byla obava o dostupnost kapitálu nejvýznamnějším rizikem, které dostalo od většiny bankéřů ve střední a východní Evropě vyšší hodnocení než v rámci celosvětových výsledků. Dokazuje to obavy bankéřů o přístup na finanční trhy v některých zemích. Také to odráží, v jaké situaci se nachází řada mateřským společností bank ze střední a východní Evropy a jejich neschopnost navýšit kapitál. V důsledku toho jsou mnohé banky nuceny ke snížení rizikově vážených aktiv, aby splnily nejen zvýšené požadavky místního regulátora, ale v nejednom případě dopomohly i ke splnění kapitálové přiměřenosti mateřské finanční skupiny.“

 

* Ziskovost bank 

„Ziskovost byla novou kategorií v letošním ročníku. Bankéři ve střední a východní Evropě se totiž obávají, že nebudou schopni dosahovat dostatečné úrovně zisků, a především takové, jaká se jim dařila v minulosti. Tato obava je u nich dokonce silnější, než je celosvětový průměr. Finančníci vnímají, že trhy v současné době stagnují a jejich růst po nějaký čas neočekávají. Naopak banky čelí rostoucím nákladům na zdroje financování a v souvislosti s novými regulatorními opatřeními. Finanční instituce tak musejí klást větší důraz na provozní efektivnost, aby byly schopny přinášet svým akcionářům odpovídající úroveň zisků.“

 

 

bitcoin_skoleni

Zdroj: PwC Česká republika