Uvedená data Vyplývají z analýzy volných pracovních míst pro absolventy provedené personální agenturou Grafton Recruitment.
Tuzemský trh práce trpí chronickým nedostatkem kvalitních technicky vzdělaných absolventů, a přesto mezi středoškoláky každoročně roste počet zájemců o vysokoškolské studium humanitních oborů. Z údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR vyplývá, že například obor Společenské vědy, obchod a právo v roce 2013 studovalo více než 120 tisíc vysokoškoláků, a na celkovém počtu studentů se tak podíleli 32 %. Oproti roku 2001 se zvýšil počet studentů těchto oborů téměř 2,5krát. Naopak k nejmenšímu nárůstu počtu studentů došlo v oblasti Technické vědy, výroba a stavebnictví. Tyto obory studovalo přibližně 55 tisíc osob a na celkovém počtu vysokoškolských studentů se podílely jen 15 %, což je o 9 procentních bodů méně, než tomu bylo v roce 2001.
Absolventi humanitních oborů přitom nemají snadný start kariéry. Většinou začínají na administrativních pozicích, kterých je ovšem nedostatek. „Během uplynulých sedmi let poptávali zaměstnavatelé prostřednictvím naší plzeňské pobočky celkem 1 366 osob na technické a strojírenské pozice. Volných administrativních postů zde bylo avizováno přesně 368, tedy téměř čtyřikrát méně. Podobná je situace ve všech krajích,“ upozorňuje Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment.
V českobudějovické pobočce agentury tvořily v uplynulém roce posty vhodné primárně pro absolventy třetinu všech zaměstnavateli poptávaných pozic. Z 90 % se jednalo místa technického zaměření, určená především pro strojaře, a jen pouhých 10 % zbylo pro absolventy humanitních oborů, zahrnující například zákaznický servis, místa pro asistentky nebo posty obchodních referentů. V Jihlavě byl poměr nabízených pozic pro humanitní versus technické absolventy 1:5, v Liberci 1:3 a v Ostravě zaměstnavatelé během roku 2014 aktivně nabízeli přes Grafton Recruitment pouhá 2 místa pro absolventy humanitních oborů oproti 40 postům pro techniky.
„Rostoucí zájem o studium humanitních oborů, které se z hlediska pracovního uplatnění jeví jako málo perspektivní, je o to paradoxnější, že průměrné nástupní mzdy absolventů technických oborů převyšují o pětinu i více mzdy jejich humanitně zaměřených kolegů.“
Z aktuálních údajů zveřejněných společností Grafton Recruitment vyplývá, že zatímco průměrná nástupní hrubá mzda absolventů technických oborů univerzity se nyní pohybuje zhruba v rozmezí od 22 do 27 000 korun, absolventi zdejší filozofické fakulty mohou očekávat nástupní měsíční ohodnocení jen mezi 17 a 22 000 korunami.
„Nejpoptávanějším kvalifikacím na trhu v současnosti naprosto dominují technické pozice v čele s inženýry kvality, procesními, produktovými, projektovými či svářecími inženýry, strojními konstruktéry, ale i PLC programátory,“ upřesňuje Jitka Součková a dodává: „Naprosto nezbytnou podmínkou dobrého uplatnění je samozřejmě i v tomto případě schopnost absolventů komunikovat v anglickém nebo německém jazyce, ideálně v obou.“