Z posledního průzkumu Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a poradenské firmy KPMG vyplývá, že běžné procesy jako obchodní plánování, příprava rozpočtů a prognostika nejsou s to naplnit strategické a operační potřeby i přes fakt, že byly navrženy za účelem je podpořit. Průzkum se uskutečnil na vzorku 900 finančních profesionálů z celého světa. Výsledky ukazují, že současné postupy jsou považovány za zastaralé a nejsou v souladu s firemními potřebami strategických a operačních procesů.
Dvě třetiny respondentů tvrdí, že je zapotřebí urgentních změn, aby se z finančního plánování stala společná záležitost finančního a operačního týmu. 65 % dotázaných uvedlo, že jejich finanční týmy tráví většinu času plánováním a prognostikou, zatímco pouze 7 % se vyjádřilo v podobném smyslu o operačních týmech.
Jamie Lynon, vedoucí korporátního sektoru ACCA, řekl: „Východiskem pro ukázkový proces plánování, rozpočtování a prognóz je správná podnikatelská kultura. Postoj vedení a viditelná podpora jsou velmi důležité při integraci a efektivním zavedení těchto procesů ve firmách. Mezi finančním oddělením a zbytkem firmy se musí navázat skutečné partnerství, aby se zajistila jejich vzájemná strategická spolupráce.“
V průzkumu se také zjistilo, že respondenti jsou velmi cyničtí, pokud jde o relevanci a spolehlivost postupů při přípravě rozpočtů. Téměř každý druhý (46 %) uvedl, že jde o politicky odsouhlasené číslo pocházející od nejvyššího vedení, které nemá vztah k pracovní realitě.
62 % dotázaných se shodlo na tom, že rozpočty odrážejí určitou relevanci z minulosti, která ovšem v dalším průběhu finančního roku slábne. „Firmy a organizace riskují svou důvěryhodnost, když používají zastaralé postupy a systémy, jež jim znemožňují informovaně se rozhodovat. Představenstvo nechce statický soubor zastaralých čísel, ale moderní početní metody, které jim pomohou sledovat vývoj vzhledem k strategickým cílům a dle situace přeorientovat zdroje a pracovní plány,“ uvedl za společnost KPMG John O’Mahony.
Ačkoli jsou si všichni vědomi toho, že historický rozpočtový proces již nefunguje, k implementaci nových procesů, podporovaných systémy pracujícími v reálném čase, přesto nedochází. Více než jedna třetina dotazovaných uvedla, že stále ještě nepoužívají klouzavé plány a rozpočty (rolling forecasts), které přesněji odrážejí měnící se podmínky trhu a zůstávají tak relevantní po delší dobu.
Průzkum KPMG a ACCA také ukázal, že firmy mají potíže s efektivním využíváním dat. 31 % procent finančních profesionálů uvedlo, že nedostatečná kvalita dat je největší překážkou při jejich využití v plánovacích procesech.
17 % respondentů uvedlo, že management ignoruje dostupná data a nadále se rozhoduje spíše zažitým způsobem. „Tyto dvě věci jsou vnitřně propojené. Vedoucí pracovníci přestali důvěřovat datům, protože byla nepřesná, a rozhodovali se tak spíše na základě instinktu než na základě porozumění věci,“ doplnil John O’Mahony.
Důsledky této nedůvěry se odrážejí v absenci odpovídající investice do finančních technologií. 41 % respondentů uvedlo, že neinvestovali do žádného nástroje k plánování vyjma Excelu.
29 % z těch, kteří investovali, uvedlo, že to nepřineslo očekávané výsledky, ba naopak, že taková investice práci zkomplikovala.
„Při podnikání je nezbytné investovat do správných nástrojů a vhodných metod. To umožní finančním funkcím oprostit se od statického výkaznictví a rozpoznat nové trendy, což má pro představenstvo mnohem větší cenu. Tento hlubší vhled pomůže lépe odhadnout vyhlídky a rizika, firmy se tak mohou lépe připravit na budoucnost a informovaněji se rozhodovat,“ uzavřel John O’Mahony.