Teprve na základě výše uvedeného rozhodnutí mohlo ministerstvo životního prostředí zahájit vydávání rozhodnutí o alokaci povolenek pro jednotlivá zařízení. Příslušné emisní povolenky tak budou na účty provozovatelů jednotlivých zařízení připsány nejdříve začátkem února tohoto roku. Jedná se přitom o povolenky určené k pokrytí produkce emisí v roce 2013.
Zdarma přidělené emisní povolenky se standardně účtují jako jiný dlouhodobý nehmotný majetek v reprodukční pořizovací ceně a souvztažně jako poskytnutí dotace (závazek) nesnižující ocenění povolenek. Ke konci rozvahového dne bylo k dispozici pouze neformální odsouhlasení bezplatné alokace povolenek Evropskou komisí, a není tedy zcela zřejmé, jak o těchto povolenkách v účetní závěrce k 31. prosinci 2013 účtovat. Povolenky nebyly k tomuto datu připsány na účtech jednotlivých společností. Z tohoto důvodu se jeví jako problematické vykazovat tyto povolenky v účetní závěrce jako dlouhodobý nehmotný majetek. Dle převažující praxe by v takovém případě mělo být o povolenkách, jejichž přidělení pro rok 2013 lze k 31. prosinci 2013 důvodně očekávat, účtováno na straně aktiv o dohadných položkách aktivních a na straně pasiv o dohadných položkách pasivních při ocenění kurzem platným k 31. prosinci 2013. Část povolenek spotřebovaná v důsledku produkce emisí skleníkových plynů v roce 2013 by pak rovněž měla být odpovídajícím způsobem, tj. za využití dohadných položek, zúčtována do nákladů a výnosů roku 2013.
V případě, že společnost eviduje nejen bezplatně přidělené, ale i nakoupené emisní povolenky, může mít zvolené účetní zachycení dopad na výsledek hospodaření a následně také na základ daně z příjmů. Společnostem, které jsou příjemci bezplatně alokovaných povolenek, bychom proto doporučovali, aby této oblasti věnovaly náležitou pozornost.
Zdroj: KPMG