Novela zákona zavádí v případech, kdy se nájemce a pronajímatel nedohodnou na výši nájemného, možnost pronajímatele nájemci písemně navrhnout zvýšení nájemného. Pokud s tím nájemce nevyjádří souhlas – tj. do dvou měsíců od doručení návrhu pronajímatele písemně nesdělí, že se zvýšením nájemného souhlasí, pronajímatel má právo obrátit se do tří měsíců na příslušný soud, který by měl rozhodnout o výši nájemného obvyklého v místě a čase. Pro tyto účely existuje nezávazná databáze zřízená Ministerstvem pro místní rozvoj ČR pod názvem Mapa nájemného. Výše nájemného bude určována ke dni podání návrhu k soudu.
Podle novely má nájemce také povinnost pronajímateli písemně hlásit změny v počtu lidí žijících v bytě včetně jejich osobních údajů (jméno, příjmení a datum narození), za předpokladu, že tato změna potrvá déle než dva měsíce. Nájemce je rovněž povinen oznámit pronajímateli uzavření manželství nebo přechod nájmu bytu, ale také svou případnou dlouhodobou nepřítomnost v bytě. Naproti tomu se zavádí právo pronajímatele požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu.
Nová právní úprava také dále přináší časové omezení přechodu nájmu po smrti nájemce na osobu, která žila v bytě s nájemcem ke dni jeho smrti ve společné domácnosti a nemá vlastní byt, a to na dva roky. Toto ustanovení se nevztahuje na osoby starší 70 let a nezletilé osoby, u nichž nájem skončí dosáhnutím věku 20 let. Je-li spolužijící osobou někdo jiný, než nájemcův manžel, partner, rodič, sourozenec, zeť, snacha, dítě nebo vnuk, přejdou na ni práva a povinnosti z nájmu jen pokud pronajímatel s jejím bydlením v bytě vyjádřil písemný souhlas.
Autor je advokát, trvale spolupracující se společností NWD Legal
Foto: © Joe Gough - Fotolia.com