Průzkumu se zúčastnilo 503 manažerů z devíti zemí. 76 % z dotázaných manažerů patří do vrcholového managementu organizací:
* 56% respondentů uvedlo, že finanční oddělení budou v příštích pěti letech podstatně více involvována v otázkách trvale udržitelného rozvoje firem,
* rovněž 56% manažerů očekává velký přínos finančních oddělení v oblasti sociální odpovědnosti organizací,
* 58% dotázaných je také přesvědčeno, že z odeznívající recesí budou finanční profesionálové mnohem silněji zodpovídat za plnění nejvyšších etických principů v podnikání,
* 46% manažerů uvedlo, že vytváření hodnot ve firmách vidí rovněž zejména v rukou svých finančních oddělení.
Kateřina Benešová, ředitelka Asociace profesních účetních (ACCA) pro Česko, Slovensko a Maďarsko, k průzkumu uvedla: „Sentiment manažerů se pod vlivem recese evidentně změnil k lepšímu. Nikdo nechce zažívat turbulence na trzích příliš často, a to ani ze cenu krátkodobých velkých zisků. Manažeři si vytyčili jasný cíl trvale udržitelného rozvoje svého podnikání. Vytvořením nutné infrastruktury a regulí pro dosažení tohoto cíle hodlají zaúkolovat svá finanční oddělení.“
Finanční profesionálové ve firmách budou podle průzkumu ACCA více zodpovídat za dozor nad veškerými procesy. Podle názoru 67% manažerů bude schopnost řídit rizika a provádět interní kontroly patřit mezi nejžádanější dovednosti finančních oddělení.
Zdroj: ACCA