„Takzvaných expatů v Česku každoročně přibývá a zdejší úřady to zcela ignorují. Místo efektivního zpřístupnění státní správy či zdravotnictví nabízí stále stejný zkostnatělý systém, ve kterém není jednoduché se vyznat ani jako rodilý mluvčí, natož jako cizinec,” komentuje situaci Jiří Hluchý z fintechu Frenkee. Jeho startup přitom cizincům žijícím v Česku pomáhá uzavřít zdravotní pojištění online a v angličtině.
„Začít novou práci a život v Praze je náročné z mnoha důvodů, ale ty byrokratické nad ostatními jasně vedou,” myslí si Hluchý. Potvrzují to i data z průzkumu: potíže s aklimatizací zaměstnanců z ciziny v českém byrokratickém systému přiznalo 80 % oslovených firem.
„Obecně je pro expaty těžké vyznat se v pravidlech a nutných záležitostech po příjezdu do nové země a je nutná asistence někoho, kdo má se zaměstnáváním cizinců zkušenosti, případně alespoň umí česky a dokáže lépe problematice porozumět,” potvrzuje Dhenisa Vlčková, HR specialist z Daytrip. „Na úřadech je pro naše zahraniční zaměstnance největším problémem komunikace v angličtině. Mnoho státních zaměstnanců, nebo zdravotníků nehovoří anglicky,” doplňuje HR Manager Omio Zuzana Brožová.
Kam pro pomoc, když je zle?
Cizinci také řeší překážky při zakládání bankovního účtu, případně jejich životy komplikuje zdlouhavý proces některých bank. Mimo jiné se potýkají s problémy ve zdravotnictví, potíže jim činí základní orientace v systému a v tom, kde jim může být pomoc poskytnuta.
„Každý cizinec, který chce krátkodobě, nebo dlouhodobě pobývat v ČR, musí mít veřejné nebo komerční zdravotní pojištění. Pokud do veřejného pojištění nespadá, potřebuje zdravotní pojištění pro cizince ve formě neodkladné péče, nebo komplexního zdravotního pojištění. Frenkee poskytuje obě varianty – Základní zdravotní pojištění cizinců a Komplexní pojištění cizinců online a v anglickém jazyce. To jim při novém startu pomůže získat čas a rozkoukat se. Veškeré pojištění lze sjednat i prostřednictvím aplikace, takže je velmi jednoduché si uzavřít pojištění auta, majetku, životní pojištění nebo hypotéku on-line, a to v češtině i v angličtině,” uvádí zakladatel fintechu Frenkee.
Zahraniční posily do startupů
Podle Ministerstva vnitra v České republice v roce 2022 stoupl počet cizinců v ČR na více než jeden milion. České firmy početně zaměstnávají Slováky, Ukrajince, Rusy, Američany, či Brity. České technologické startupy mají také mezi svými kolegy lidi z Chile, Dánska, Mexika, Brazílie, Portugalska, či mnohých dalších krajin.
Početná skupina zahraničních zaměstnanců žije a pracuje v Praze, například ve firmě Omio tvoří více než 64 % z celkového počtu zaměstnanců. Jak vyplynulo z průzkumu, s byrokracií se nově příchozím firmy snaží aktivně pomáhat, více jak polovina jim zajišťuje pobytová oprávnění a zaměstnanecké karty a 60 % jim zprostředkovává lekce češtiny.