Společnost Manpower Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2013. V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2013 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Všechna data jsou sezonně neočištěná.
Blýskání na časy?
Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro třetí čtvrtletí 2013 pomalé náborové aktivity. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů
vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2013 hodnotu +2 %.
„Jarní a letní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví a zemědělství. V letošním třetím čtvrtletí jsou tyto dva sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes částečnou zdrženlivost v náborových plánech, firmy podle průzkumu Manpower Nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací nadále těžko hledají řemeslníky, obchodní zástupce, IT specialisty nebo techniky,” řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v osmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem +10 %. Zvýšení počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura +7 %. Negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé ve dvou odvětvích. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí Stavebnictví, kde je Index na úrovni -6 %. Zpracovatelský průmysl hlásí Index -2 %.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro třetí čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních sil s hodnotou Čistého indexu trhu práce +4 %, stejně tak na Moravě. Zaměstnavatelé v Čechách hlásí stabilní prostředí s hodnotou Indexu 0 %.
Globální pohled
Zaměstnavatelé ve 31 zemích a oblastech plánují zvyšování počtu zaměstnanců. Avšak průzkum ukázal, že nelze očekávat, že globální náborové aktivity se významně zvýší. Naopak, nejistota stále snižuje důvěru zaměstnavatelů a z průzkumu vyplývá, že v porovnání se stejným obdobím minulého roku se náborové aktivity zpomalí ve většině zemí a oblastí. Čistý index trhu práce se v meziročním srovnání zlepšil nebo zůstal relativně stabilní pouze v 19 zemích a oblastech. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď na Tchaj-wanu, v Brazílii, Panamě, Peru a Turecku. Oproti tomu, nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Irsku a Španělsku.
Nejhůře obsaditelné pozice v roce 2013 v ČR
1. Řemeslník
2. Inženýr
3. Management / Executive management
4. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál
5. Nákupčí
6. Účetní a finanční pozice
7. Marketing a PR specialisté
8. Obchodní zástupce
9. Dělník
10. Sales manažer
Nejhůře obsaditelné pozice v roce 2012 v ČR
1. Řemeslník
2. Obchodní zástupce
3. Marketing, PR a komunikace
4. IT pracovník (především programátor a vývojář)
5. Šéfkuchař/kuchař
6. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál
7. Řidič
8. Dělník
9. Uklízečky a hospodyně
10. Technik