Návrh zpochybnily dokonce i zástupci odborů. Zaměstnavatelé i zástupci zaměstnanců se shodli na následujícím stanovisku: „Sociální partneři považují Exportní strategii za klíčovou pro udržení zaměstnanosti a konkurenceschopnosti České republiky a proto požadují, aby ministr zahraničí a ministr průmyslu a obchodu předložili tripartitě návrh na jednotné řešení podpory exportu.“
Zaměstnavatelé upozorňují na potřebu vytvoření jednotné profesionální a servisní agentury, na jejíž činnosti by se finančně mohly podílet firmy. Cestou není však pouhé formální sloučení proexportní agentury CzechTrade a agentury CzechInvest ve chvíli, kdy není nastaven systém fungování podpory exportu. „Nejprve je třeba vyřešit kompetenční balvan rozporů mezi ministerstvem zahraničí a ministerstvem průmyslu a obchodu. Je třeba vyřešit rozporné zájmy v jednotlivých ministerstvech,“ uvedl Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Upozornil, že zaměstnavatelé již předložili a projednali se zástupci vlády model efektivnějšího fungování podpory exportu a jako příklad navrhují britský model.
Zaměstnavatelé kriticky poukázali na to, že kromě MPO připravuje vlastní koncepci podpory exportu i MZV, agentura CzechInvest a na materiálu o konkurenceschopnosti exportu pracuje také NERV. Svaz průmyslu a dopravy ČR odmítl úvahy zástupců MPO, že Exportní strategie by měla být připravena až zhruba za rok a že by se mělo počkat na přípravu strategie podpory konkurenceschopnosti ČR. Obě strategie by měly být připravovány v součinnosti, ovšem časový horizont jednoho roku příliš vzdálený.
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR