„Udržitelnost bude součástí podnikatelské reality teprve, až se stane pevnou součástí běžných strategických a řidících plánů. Tady je ještě mnoho co lze zlepšovat,“ shledává profesor Jürgen Weber, ředitel IMC WHU – Otto Beishem School of Management.
Carbon-Accounting jako pomocná ruka v rámci firmy
Dnes by více zakotvit udržitelnost do byznysu pomohlo například zaměření se na nešetrné emise oxidu uhličitého (tzv. carbon-accounting). Odpovídající data už mohou být dnes zohledněna v investičních směrnicích nebo v inovačním procesu. Jak vážně je téma udržitelnosti ve firmě hodnoceno, se dobře pozná podle toho, jak se k němu staví controlling, říká Weber.
Controlling potřebuje měřitelnost
Controlling poměřuje podle předem daných cílů. V udržitelnosti to platí dvojnásob. Skutečné vedení podniku je pro CFO nejvyšším přikázáním. Proto také musí do budoucna obsáhnout všechny důležité aspekty udržitelnosti, jako je etika, sociální sféra a životní prostředí. Hlášení pro vedoucí pozice proto musí každý měsíc přinášet i tzv. Non-Financial Key-Performance Indicators (KPI).
Výhody udržitelnosti v konkurenčním prostředí
Experti jsou si jisti, že se téma udržitelnosti promítne i do zisku. „Zodpovědné vedení firmy pomáhá středně velkým firmám k dlouhodobým výhodám v konkurenčním prostředí,“ říká Monika Geßnerová, předsedkyně obchodní komory BdW. Barbara Kuxová, členka správní rady Siemensu, si dokonce myslí, že je ohled na udržitelnost zásadní výhodou v konkurenci: „Čím zodpovědnější firma, tím atraktivnější je pro investory, zákazníky, dodavatele a zaměstnance. Podniky, které se zaměřují na udržitelnost, jsou prokazatelně úspěšnější,“ dodává.
Výzvy pro CFO zítřka
To ukazuje mj. také aktuální studie Švýcarského svazu pro účetnictví a controlling (www.veb.ch) ve spolupráci s Horváth & Partners Schweiz k tématu „CFO zítřka – vize pro rok 2015: „Stoupající komplexnost předpisů pro účetnictví, ale i pro jiné oblasti, a stoupající těkavost obchodního styku na globalizovaném trhu vyžadují bleskurychlé zásobování managementu aktuálními, spolehlivými a předpovídajícími informacemi k rozhodování.“
Zisk (sám) není vše
„Profit je jako kyslík: je zapotřebí k životu, ale smysl života netkví v tom, vdechnout co nejvíc kyslíku. Vyvodit z tohoto zjištění správné závěry, to znamená smět postoupit k novému, zodpovědnému podnikání,“ shrnuje Ralph Thurm, ředitel Deloitte Sustainability and Innovation.
Rudolf X. Ruter je finanční auditor a daňový poradce, ale také vedoucí pracovní skupiny „Zodpovědné vedení firmy“ v rámci Schmalenbach-Gesellschaft Betriebswirtschaft e.V. (AKNU). Taktéž je členem hospodářské komory Financial Experts Accociation e.V a německého CSR-Fóra ( www.csrforum.eu). Jeho sloupky k tématu „zodpovědné vedení firmy“ lze najít zde: www.ruter.de.
Z partnerského německého CFO Worldu přeložil Max Hutar
Foto: © iQoncept - Fotolia.com