Na základě připomínek v rámci vnějšího připomínkového řízení upravilo ministerstvo financí konečný návrh nové daně, který by měl být v nejbližší době předložen ke schválení vládě.
Hlavní body pozměněného návrhu zákona o dani z nabytí nemovitých věcí:
* Poplatníkem daně bude ve všech případech nabyvatel. V důsledku toho se ruší institut ručitele.
* Návrh zákona již neobsahuje zdanění prodejů obchodních podílů v obchodních korporacích vlastnících nemovitosti. Předmětem daně měla být podle původního návrhu změna ovládající osoby obchodní korporace či získání postavení ovládající osoby u obchodní korporace, která ovládající osobu nemá.
* Zrušení osvobození vkladů nemovitostí do základního kapitálu obchodních společností a družstev zůstalo v návrhu zachováno.
* Rozsah osvobození od daně byl rozšířen o osvobození nabytí vlastnického práva k nemovité věci jejím uživatelem na základě finančního leasingu.
* Z předmětu daně je explicitně vyloučeno nabytí vlastnického práva k nemovité věci při přeměnách obchodních korporací.
* Nový návrh zachovává předchozí algoritmus výpočtu základu daně, kdy základem daně je nabývací hodnota snížená o uznatelné výdaje. Nabývací hodnotou je přitom cena sjednaná, pokud není nižší než 75 % ceny zjištěné na základě zákona o oceňování či tzv. směrné hodnoty, tj. údaje vycházejícího z cen obdobných nemovitých věcí v daném místě a čase. Návrh zákona omezuje povinnost předkládat znalecké posudky při nabytí nejčastěji převáděných nemovitých věcí (rodinné domy, garáže). Správce daně bude v těchto případech vycházet ze směrné hodnoty. V případě nutnosti vyhotovení znaleckého posudku budou náklady na něj uznatelným výdajem snižujícím základ daně.
Spolu s návrhem zákona připravuje ministerstvo vyhlášku k určení směrné hodnoty nemovitostí podle typu pozemku a lokality. Ministerstvo financí plánuje rovněž zveřejnit na internetu finanční správy daňovou kalkulačku, s jejíž pomocí bude poplatník moci zjistit výši srovnávací daňové hodnoty odvozené od směrných hodnot.
Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2014 stejně jako nový občanský zákoník.
Zdroj: KPMG