Česko-kanadská IT konzultační společnost Adastra Group, která se specializuje na AI, data a přechod firem do cloudu, oznámila, že se jejím novým majoritním vlastníkem stává globální investiční skupina Carlyle. Spolu se zakladateli Adastry bude společnost Carlyle, která se obchoduje na technologické burze NASDAQ, podporovat další růst firmy v oblasti zpracování dat, cloudu a AI. Cílem je rovněž mezinárodní expanze prostřednictvím organických investic i cílených akvizic.
Adastru založili v roce 2000 Jan Červinka, Petr Jech a česko-kanadský podnikatel Jan Mrázek. Dnes má centrály v Praze a Torontu a svým klientům pomáhá na cestě světem dat, cloudu a umělé inteligence – od tvorby strategie až po realizaci řešení, která přinášejí skutečné výsledky. Má silné know-how v celé řadě odvětví, zejména ve finančních službách, automotive, výrobě, technologiích, médiích a telekomunikacích, zdravotnictví, retailu a službách. V regionálních pobočkách působících na klíčových trzích a v globálních delivery centrech zaměstnává přes dva tisíce lidí.
Investici realizují fondy Carlyle Europe Technology Partners V, zaměřený na technologické firmy v Evropě, a Carlyle Asia Partners Growth II, který investuje do rychle rostoucích firem z různých odvětví v Asii. Carlyle je globální investiční skupina s rozsáhlými zkušenostmi v různých odvětvích, která spravovala ke konci letošního března aktiva v hodnotě 453 miliard dolarů a zaměstnávala přes 2 300 lidí v 29 kancelářích na čtyřech kontinentech.
Fintechová společnost Dateio oznámila nástup nové výrazné posily do top managementu. Obchodním ředitelem se stává Ondřej Vychodil, zkušený manažer s více než 18 lety praxe ve finančnictví, bankovnictví a strategickém řízení. Přichází po působení na vrcholových pozicích v ČSOB a JRD, byl také externím konzultantem Světové banky a poradcem vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna.
V roli obchodního ředitele bude Vychodil zodpovědný za veškerou B2B obchodní činnost Dateio platformy včetně marketingu. Se svým týmem o 23 lidech se zaměří na více než 600 obchodních sítí a řetězců v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Chorvatsku. Jeho hlavními cíli budou růst výnosů, spokojenost obchodních partnerů a škálování osvědčeného modelu na další trhy.
Ondřej vystudoval ekonomii na Univerzitě Karlově a Central European University v Budapešti, doktorát získal v roce 2010 na CERGE-EI. V rámci doktorského studia absolvoval v roce 2005 tříměsíční výzkumnou stáž na Harvard University, kde se zaměřil na oblast ekonomické analýzy úpadkového práva a corporate finance.
Růst tuzemské ekonomiky letos překonává průměr EU a to se, navzdory nepříznivé geopolitické situaci ve světě, příznivě odráží na zájmu podnikatelů rozjíždět další projekty. V prvním pololetí bylo v ČR registrováno 16 821 nových firem, což je meziročně o devět procent více a nejvíc od roku 2017. Z celkového počtu je 16 391 společností s ručením omezeným a 430 akciových společností. Polovina z nově registrovaných firem má sídlo v Praze, s odstupem následuje Jihomoravský kraj (16 %) a s 6,5 % shodně Moravskoslezský a Středočeský kraj.
Celkový počet společností v ČR tak podle dat Dun & Bradstreet vzrostl na 585 168, z toho 557 894 společností s ručením omezeným a 27 274 akciových společností. Přestože letos vzniklo 16 821 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil o 8 526.
„To znamená, že stále pokračuje pročišťování podnikatelské základny, kdy vzniká a zaniká velké množství subjektů. Na dvě nové firmy připadá jedna zrušená,“ uvádí předsedkyně představenstva české pobočky Dun & Bradstreet Kateřina Klosová a dodává: „Loni podnikatelé založili téměř 31 tisíc nových firem, což byl třetí nejvyšší počet za posledních dvacet let. Úspěšnější byly jen roky 2017 a 2018. Data za první pololetí 2025 naznačují, že by dosavadní rekordy mohly letos padnout.“
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2024 meziročně vzrostla o 7 % na 94 tisíc korun. V Praze přitom překročila stotisícovou hranici. Nůžky mezi mzdovou a platovou sférou se u těchto specialistů i nadále výrazně rozevírají.
Mezi ICT odborníky hrají klíčovou roli specialisté, kam patří především analytici a vývojáři softwaru. Ti jak v Česku, tak v celé EU představují přibližně polovinu ze všech ICT odborníků. Na celkové zaměstnanosti u nás se tito ICT specialisté podíleli 2,4 %. Ze zemí EU byl tento podíl nejvyšší ve Švédsku (5,5 %), naopak nejnižší byl v Řecku a v Itálii, a to okolo 1 %. Za posledních deset let se v Česku počet specialistů zdvojnásobil na 122 tisíc, přičemž přibližně devět z deseti z nich jsou muži. Podíl žen na těchto pozicích je v Česku jeden z nejnižších v EU.
Výdělky ICT specialistů se dlouhodobě pohybují vysoko nad průměrnou mzdou. „V roce 2024 průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů vzrostla o 6 173 korun na 94 197 korun. Z hlediska regionálního pohledu nejvíce vydělávali tito specialisté v Praze, a to v průměru 106 tisíc korun hrubého měsíčně. Je to o téměř 20 tisíc více než ve druhém Zlínském kraji,“ říká Markéta Pištorová z ČSÚ.
IT společnost OKsystem oznámila akvizici 65% podílu ve firmě Sense4code, která vyvíjí moderní vzdělávací platformu Scormium. Propojení obou firem představuje strategický krok, který umožní další rozvoj této platformy a zároveň rozšíření produktového portfolia OKsystemu v oblasti vzdělávání, školení a rozvoje talentů.
SaaS platformu Scormium dnes využívají firmy jako Decathlon, Tipsport, KION Group, Česká spořitelna, Linet nebo Plzeňský Prazdroj pro školení zaměstnanců, zákazníků i obchodních partnerů. Za poslední tři roky se měsíční opakované tržby platformy zvýšily o více než 500 % a produkt se posouvá od klasického LMS (Learning Management System) k modernímu pojetí LXP (Learning Experience Platform).
Pro OKsystem je vstup do Sense4code součástí dlouhodobé strategie rozvoje produktového portfolia se zaměřením na digitalizaci procesů ve firmách na českém trhu i v zahraničí. Obě společnosti sdílejí důraz na kvalitu, uživatelskou hodnotu i praktické využití nejmodernějších technologií. Vzájemně se doplňují i hlavní produkty aktuální nabídky obou společností – personální systém OKbase a platforma Scormium, které se již dnes pravidelně potkávají u společných zákazníků.