Penzijní spoření – oblíbený zaměstnanecký benefit výhodný i pro zaměstnavatele

Už od roku 1999 je poměrně běžným zaměstnaneckým benefitem příspěvek na penzijní připojištění, nově penzijní spoření. Proč je tak oblíbený a co s sebou přináší?Proč si lidé uzavírají penzijní spoření

Penzijní připojištění, nově od 1. 1. 2013 penzijní spoření je soukromý pilíř českého důchodového systému, kde mají lidé možnost ukládat své finance a spořit si tak na penzi.

Důvod takového počínání je zcela jednoduchý – s rostoucím počtem lidí v seniorském věku roste pravděpodobnost, že stát nebude mít dostatek prostředků na výplatu sociálních dávek – penzí, proto je lepší tvořit si svou soukromou finanční rezervu.

 

Výhody pro zaměstnavatele

Pokud chce zaměstnavatel svým zaměstnancům poskytnout benefit v podobě navýšení příjmů, potom je pro něj příspěvek na penzijní spoření mnohem výhodnější než navýšení mzdy.

Zatímco v případě navýšení mzdy stoupnou zaměstnavateli mzdové náklady ještě o dalších 34 %, které tvoří sociální a zdravotní pojištění, v případě penzijního spoření se žádný z těchto poplatků neodvádí, nepřekročí-li roční příspěvek 30 tisíc Kč.

Zároveň je ale příspěvek na penzijní spoření daňově uznatelný náklad a je možné si díky němu snížit základ daně. Nejvyšší možný odpočet činí 3 % vyměřovacího základu pro výpočet srážek na sociální zabezpečení.

 

Výhody pro zaměstnance

Kromě evidentního motivačního faktoru, který příspěvek nepochybně přináší, patří mezi hlavní výhody osvobození od daně z příjmu, a to až do výše 5 % vyměřovacího základu pro výpočet srážek sociálního zabezpečení. (Dani z příjmu podléhá podle velmi specifických podmínek až výplata naspořených prostředků.)

Zároveň má zaměstnanec možnost snížit si ročně svůj daňový základ až o 12 tisíc Kč. Tento odpočet představuje součet vkladů do penzijního spoření, který v daném roce přesáhl částku 6 tisíc Kč.


« předchozí článek další článek »
Komentáře