Řecko stále nenachází společnou řeč se svými věřiteli

Řecko stále nenachází společnou řeč se svými věřiteli. Pokud však do konce týdne nedosáhne dohody ohledně vyplacení poslední části záchranného, pak mu bude již koncem června chybět mezi 2 a €,6 miliardami Euro. Mezitím Řekové mohutně vybírají peníze z bank.MMF, ECB a Evropská komise rychle odmítli řecký návrh řešení. Ten měl zpřísnit režim daně z přidané hodnoty, změnit důchodový systém a zavést další úsporná opatření. Věřitelé však požadují více úspor a méně zvyšování daní. Větší škrty by věřitelé rádi viděli ve výdajích na obranu a také by uvítali zvýšení odchodu do důchodu v 67 letech již od roku 2022 a nikoliv v 2025, jak navrhuje Řecko. I kdyby však Řecko získalo poslední platbu, je velmi pravděpodobné, že budou muset být sníženy mzdy státních zaměstnanců a také důchody, čemuž se Řekové brání.


Řecká ekonomika mezitím opět zabředla do poklesu HDP, který v posledním kvartálu loňského roku klesl o 0,4 % a v prvním čtvrtletí tohoto roku klesl o 0,2 %. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 26 %. Aby řecká ekonomika začala snižovat ohromnou dluhovou zátěž, která dosahuje 180 % HDP, musí jeho ekonomika ročně růst alespoň o 4 %.


Návrhy premiéra Alexise Tsiprase se stále nesetkaly s úspěchem. Akciové trhy v Evropě včera klesaly, avšak dnes byl pokles zastaven.

 

Autor pracuje v brokerské společnosti LYNX

Úvodní foto: © Brad Pict - Fotolia

« předchozí článek další článek »
Komentáře