Penzijní spoření – oblíbený zaměstnanecký benefit výhodný i pro zaměstnavatele

Už od roku 1999 je poměrně běžným zaměstnaneckým benefitem příspěvek na penzijní připojištění, nově penzijní spoření. Proč je tak oblíbený a co s sebou přináší?
23. 1. 2013

Sdílet

Proč si lidé uzavírají penzijní spoření

Penzijní připojištění, nově od 1. 1. 2013 penzijní spoření je soukromý pilíř českého důchodového systému, kde mají lidé možnost ukládat své finance a spořit si tak na penzi.

Důvod takového počínání je zcela jednoduchý – s rostoucím počtem lidí v seniorském věku roste pravděpodobnost, že stát nebude mít dostatek prostředků na výplatu sociálních dávek – penzí, proto je lepší tvořit si svou soukromou finanční rezervu.

 

Výhody pro zaměstnavatele

Pokud chce zaměstnavatel svým zaměstnancům poskytnout benefit v podobě navýšení příjmů, potom je pro něj příspěvek na penzijní spoření mnohem výhodnější než navýšení mzdy.

Zatímco v případě navýšení mzdy stoupnou zaměstnavateli mzdové náklady ještě o dalších 34 %, které tvoří sociální a zdravotní pojištění, v případě penzijního spoření se žádný z těchto poplatků neodvádí, nepřekročí-li roční příspěvek 30 tisíc Kč.

Zároveň je ale příspěvek na penzijní spoření daňově uznatelný náklad a je možné si díky němu snížit základ daně. Nejvyšší možný odpočet činí 3 % vyměřovacího základu pro výpočet srážek na sociální zabezpečení.

 

Výhody pro zaměstnance

Kromě evidentního motivačního faktoru, který příspěvek nepochybně přináší, patří mezi hlavní výhody osvobození od daně z příjmu, a to až do výše 5 % vyměřovacího základu pro výpočet srážek sociálního zabezpečení. (Dani z příjmu podléhá podle velmi specifických podmínek až výplata naspořených prostředků.)

Zároveň má zaměstnanec možnost snížit si ročně svůj daňový základ až o 12 tisíc Kč. Tento odpočet představuje součet vkladů do penzijního spoření, který v daném roce přesáhl částku 6 tisíc Kč.