Jako příklad můžeme uvést HELIOS Mobile, jehož prostřednictvím je možné na dálku pracovat s ERP systémem HELIOS Green. Uživatelé mají k dispozici veškeré potřebné agendy pro svou práci včetně nástrojů a funkcí. HELIOS Mobile se ale vyznačuje i podporou offline režimu. Díky tomu je možné se systémem pracovat i v lokalitách, kde rychlá datová síť a připojení k serverům není k dispozici.
Plynulý tok dokumentů
Aplikace podporuje schvalování či monitorování procesů pomocí workflow (schvalování objednávek, faktur, dovolených atd.). S dokumenty, které jsou uloženy v ERP systému (EDM, Externí soubory apod.) je možné efektivně pracovat. Veškeré naskenované dokumenty, které jsou v systému navázané, lze tak mít neustále s sebou.
Mobilní zařízení umožňuje i vstupování externích souborů do ERP systému, například pomocí integrovaného fotoaparátu mobilního zařízení. Aplikaci je možné používat na zařízeních s operačním systémem iOS (iPhone, iPad) i Android.
Návratnost investic či snaha o náskok?
V této souvislosti je třeba zamyslet se nad tím, jak jsou na tom české společnosti s adaptací mobilních technologií a jaká je míra využití mobilních řešení či aplikací. Jejich nasazování je totiž stále nepříliš masivní, protože s sebou nese další technologické změny – otevírání firemní infrastruktury, přesun služeb do cloudu, přehodnocení přístupu k bezpečnosti nebo podporu BYOD. A to nehovoříme o změnách v řízení a v procesech. Proto občas postupuje pomaleji, než by se dalo čekat. Je daleko víc společností konzervativních než experimentátorů. Nicméně přínos pro byznys je při správném nasazení již tak průkazný, že se zde obecné mínění překlápí a mobilní aplikace začínají být v určitých oblastech standard a mainstream.
Jak vám mobilní technologie mohou pomoci zefektivnit řízení firmy, se můžete podívat na videu.
Ing. Radan Picek
Ředitel vývoje systémů HELIOS
Asseco Solutions, a.s.