Ze sektorů nejvíce přispívalo k poklesu české ekonomiky v celém roce 2012 stavebnictví. To není ani trošku překvapivá informace, jelikož výkon stavebnictví už třetím rokem ovlivňovaly nižší vládní investice i soukromé stavby. Dalším negativním přispěvatelem bylo zemědělství a překvapivě i bankovnictví a pojišťovnictví. U bank se pravděpodobně projevila menší chuť spotřebitelů půjčovat si, která byla vloni dána hlavně nejistotou domácností ohledně budoucnosti. Naopak pozitivně v souhrnu za celý rok na ekonomiku působil zpracovatelský průmysl, a to i přes jeho pokles v posledním kvartále.
Říkejme si, že kladná nula je prima...
Samotné čtvrté čtvrtletí pro nás bylo pozitivním překvapením, když i přes špatná data z průmyslu a maloobchodu celá ekonomika klesla „jen“ o dvě desetiny procenta. V našich předpovědích jsme počítali s poklesem o desetinu hlubším. A co táhlo ekonomiku dolů? V rozporu s celoročním číslem to byl hlavně zpracovatelský průmysl a v rámci něj zejména výroba aut. Ta čelila v listopadu a prosinci poměrně prudkému poklesu objednávek (jak domácích, tak zahraničních), na což automobilky reagovaly nižší produkcí. Dalším odvětvím, které působilo jako kámen přivázaný k noze plavce, bylo stejně jako v celém roce 2012 stavebnictví.
Pro letošní rok čekáme, že by ekonomika mohla mírně růst, konkrétně o 0,3 % za celý rok. To je spíše kladná nula a v případě horšího vývoje v zahraničí se loňská recese může prodloužit i do letoška. Na druhou stranu ale většina faktorů hovoří spíše prorůstově. Vláda už nebude šetřit tolik jako v minulých letech, ekonomiky Číny a USA, hlavních obchodních partnerů Evropy, se vyvíjejí dobře a průzkumy důvěry v Německu ukazují, že i našemu nejdůležitějšímu obchodnímu partnerovi by se mohlo letos dařit lépe. Proto jsme v předpovědích mírní optimisté.
Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank