Výzkum Komory certifikovaných účetních (KCÚ) ukázal, že úroveň jejich kvalifikace by měl vyžadovat samotný trh, tedy zadavatelé zakázek zpracování účetnictví nebo zaměstnavatelé, domnívá se to 69 procent dotázaných odborníků v účetnictví. Většina účetních je přesvědčena, že podnikatelé si rizika spojená s nesprávnou volbou profesního účetního dobře neuvědomují.
„Podnikatelé si v současnosti s výběrem kvalitních finančních účetních příliš hlavu nelámou. Podle nás jim stále není jasný rozdíl mezi běžnou účetní provádějící jen určité omezené účetní operace a profesně kvalifikovanou účetní. I proto tento průzkum ukázal, že se podle více než poloviny respondentů profesní kvalifikace zatím neprojevuje na jejich platovém ohodnocení,“ říká Dita Chrastilová, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních (rozhovor s D. Chrastilovou přinášíme zde).
Mít tak Odborný průkaz v účetnictví...
KCÚ ve spolupráci se švýcarským partnerem veb.ch proto právě realizuje projekt, který má podpořit prestiž účetní profese v Česku (podrobnosti přinášíme zde). V listopadu v Praze společně uspořádali konferenci na téma Rozvoj lidských zdrojů v oblasti certifikovaných účetních, na které si vyměnili zkušenosti švýcarští a čeští odborníci. „Švýcarský model nám jako vzor velmi vyhovuje, protože právě tam úroveň kvalifikace vyžaduje praxe, ne regulátor nebo explicitní legislativa. Trh i finančně oceňuje různé úrovně profesního vzdělání. Průměrný příjem držitele tzv. odborného průkazu v účetnictví je proto přibližně 112 tisíc švýcarských franků ročně, u vyšší úrovně, tedy diplomu, se plat pohybuje kolem 178 tisíc,“ dodala Dita Chrastilová.
Chyby v závěrkách a pak už se to veze...
Konference mezi jiným ukázala rozdíly mezi švýcarským a českým systémem. Ve Švýcarsku dosahují certifikovaní účetní většího uznání než u nás, a to v provázanosti dosaženého stupně certifikace, pracovní pozice a očekávaného platu. Systém vzdělávání je ve Švýcarsku propracovanější, organizátor zkoušek je na rozdíl od naší republiky oddělen od vzdělávání, kde vzdělání i zkoušky zabezpečuje Institut certifikace účetních (ICU). Při vzdělávání je ve Švýcarsku větší možnost výběru škol, které organizují kurzy, a je kladen větší důraz na účetnictví.
V průzkumu KCÚ respondenti poukazovali právě na nedostatek kvalifikovaných účetních na trhu. Chyby v závěrkách a s tím související chyby v daňových přiznáních, hrozící penále a doplatky, jsou podle téměř poloviny odpovídajících jednou z možností, jak zlepšit postavení účetních na trhu práce tím, že bude více vnímána potřeba odbornosti.