Novým Channel Sales Directorem české pobočky Dell Technologies byl jmenován Milan Hrabovský. Do Dell Technologies přichází ze společnosti QED Group, největší část profesního života však strávil v Microsoftu. Na nové pozici je jeho cílem pomoci partnerům dosahovat společných cílů a technologických inovací na straně zákazníků. Na pozici střídá Pavla Halfara, který ze společnosti po 17 letech odchází.
Změny v bankovnictví zrychlil ciovid, mění se komunikace bank s klienty, ubývá poboček a aktivity se přesunují do online prostředí. Bankovní sektor bude i letos aktivní v náboru zaměstnanců a stále platí, že v bankovnictví jsou vyšší mzdy a škála benefitů. Zaměstnání v bankovnictví platilo dlouho za perspektivní a dobře placené. Nyní se situace mění – komunikace s klienty se přesunuje do online, s měnícím se chovánín klientů se ruší pobočky. Bankovní domy se globálně slučují. To by nasvědčovalo propouštění v tomto segmentu. Ale bankovnictví a pojišťovnictví budou letos patřit mezi nejaktivnější v náboru zaměstnanců. Mění se totiž zaměstnanecká struktura – víc lidí zajišťuje zákaznický servis, panuje poptávka po IT specialistech pro tvorbu a správu online řešení i zajištění bezpečnosti.
Na pozici Commercial Directora v agentuře Mindsquared nastoupil Petr Vančura, který obdobnou roli zastával ve společnosti GroupM. Za sebou má pětileté působení ve společnosti MediaCom. V mediální agentuře Mindsquared se chce zaměřit na obchodní jednání s klienty i externími dodavateli a přizpůsobení služeb i souvisejících procesů současným tržním potřebám. Petr Vančura bude mít na starost budování vztahů s klíčovými partnery a nastavování obchodních podmínek. Jednou z priorit je pro Vančuru také adaptace agentury na probíhající změny klientských potřeb a modernizace zaběhlých procesů.
Odborníci očekávají, že roční výše škod způsobovaných kyberkriminalitou dosáhne do roku 2025 v globálním měřítku hodnoty 10,5 bilionu amerických dolarů. Inovace v oblasti kyberzabezpečení mají proto pro obory, ve kterých probíhá překotná digitalizace, zcela zásadní význam. Díky strategické investici do menšinového podílu ve firmě Picus Security může společnost Mastercard oznámit spuštění nové platformy Cyber Front, jejímž účelem je simulace a vyhodnocování útoků. Nový nástroj bude sloužit firmám a státním úřadům k posilování jejich provozní odolnosti vůči kyberútokům. Využívání nové platformy je součástí rozrůstající se poradenské činnosti společnosti Mastercard v oblasti kyberbezpečnosti a řízení rizik.
Od září se finančním ředitelem skupiny Mattoni 1873 stane Marco Pierini. Ten přichází ke středoevropskému lídrovi nealkoholického trhu se zkušenostmi z financí a byznysu. Osm let působil ve společnosti Oracle, kde zastával řadu pozic v Irsku, Itálii a Rakousku. Do Mattoni 1873 přichází po 14 letech působení ve společnosti Pfizer Česká republika, kde se se stále větší zodpovědností zabýval řízením financí pro region střední a východní Evropy.
Mediálně-technologická skupina Mind2FLO naplňuje své ambiciózní plány a jako první v Česku představuje vlastní Brand Experience studio. V jednom funkčním celku klientům nabídne na český trh unikání mix brandových, strategických i digitálních kompetencí. Tým BX studia vede nově Pavel Flégl. Studio aktuálně pracuje na repositioningu značky Allwyn pro globální trh, architektuře brandu krosových elektromotorek MXM nebo na identitě pro celosvětovou iniciativu na podporu zastoupení žen v závodech Formule 1. Nové BX studio vyplňuje mezeru na českém trhu, na kterém dosud chyběla služba spojující klíčové kompetence potřebné k brandové komunikaci.
Jaroslav Zoubek, který již patnáctým rokem působí v holdingu M2C a doposud úspěšně rozvíjel divizi obchodních center, byl jmenován do pozice Country Managera pro Českou republiku. Své zkušenosti sbíral především coby ředitel divize obchodních center v M2C. Zde měl zodpovědnost za provozně ekonomické řízení této části společnosti. Vedl a rozvíjel manažerský tým, staral se o komunikaci s významnými klienty a řídil nové projekty i krizový štáb. Měl pod sebou více než 650 zaměstnanců.
Pozici HR manažerky ve startupu Ydistri nově zastane Nikola Kříteková (33). Ta přichází po zkušenostech z HR managementu v Poslanecké sněmovně ČR a ve společnosti Mall Group a ve startupu bude mít na starost zejména budování silné zaměstnanecké značky, podobně jako nábor nových zaměstnanců. Ten má startupu, který se zaměřuje na optimalizaci skladových zásob a redistribuci deadstocku, pomoci zejména s expanzí na americký trh.
Společnost Red Hat jmenovala Matta Hickse svým prezidentem a výkonným ředitelem. Hicks nastoupil do společnosti v roce 2006 jako vývojář v týmu IT. Rychle se vypracoval a na vedoucích pozicích napříč celou organizací pomohl společnosti Red Hat upevnit pozici lídra v oblasti otevřených hybridních cloudových technologií. Hicks je jedním ze zakládajících členů týmu inženýrů, který vyvinul Red Hat OpenShift, jenž se stal základem pro nasazení hybridních cloudů v různých odvětvích a nyní slouží jako přední podniková platforma Kubernetes.
Podle analýzy české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu, je u ransomware útoků průměrné požadované výkupné 250 tisíc dolarů, tedy téměř šest milionů korun. Kyberzločinci zpravidla žádají o 10 % z obratu firmy – tuto částku obvykle zjistí z veřejně dostupných výročních zpráv firem. Z analýzy ComSource rovněž vyplývá, že celá polovina ransomware útoků do firem pronikne díky otevření odkazu ve phishingovém e-mailu.
Auditorka a expertka na digitalizaci a automatizaci finanční funkce Olga Řehořková se od července 2022 stala novou partnerkou PwC Česká republika. Ve své auditní praxi se věnuje klientům z oblasti energetiky, real estate, technologií a komunikací. Ultimátním cílem agendy Future of Finance, které se Řehořková bude cíleně věnovat, je prostřednictvím standardizace a automatizace činností ve financích zrychlit a zlevnit různé úkony, zvýšit přesnost informací a usnadnit tak rozhodovací procesy a řízení firmy.
„Killnet je politická proruská hackerská skupina, která útočí na nepřátele Ruska. Vlně DDoS útoků Killnetu čelila v uplynulých měsících i Česká republika, nyní proruské skupiny pod vedením Killnetu útočily na Litvu, Itálii nebo Polsko. Killnet také naznačil, že pokud Litva uvažuje o znovupovolení přepravy do některých sankcionovaných oblastí, je to trochu i jejich vítězství. Aktuálně máme zprávy i o útocích na norské organizace, v okamžiku, kdy Kolumbie oznámila plány na podporu Ukrajiny, detekovali jsme masivní útoky i na tuto jihoamerickou zemi. Killnet tvrdí, že ovládá botnet složený ze 4,5 milionu zařízení, který je většinou využíván k drtivým DDoS útokům. Pokud je to pravda, pak se jedná o jeden z největších aktivních botnetů,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Na sdílení automobilů si lidé stále více zvykají. K čemu ale sdílené vozy používají? Nejčastěji je to k jednodenním výletům, návštěvám rodiny a kamarádů. Hned na dalších místech jsou cesta do práce a z práce a do restaurace, baru či kavárny. Nejvíce oceňují flexibilitu a úspornost, kdy za auto platí, jen když ho používají. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost Anytime společně s agenturou STEM/MARK.
„I když jsou firmy, a tím pádem také jejich export, stále ovlivňovány dopady pandemie koronaviru a válkou na Ukrajině, zahraniční obchod stále funguje, o čemž svědčí výrazný květnový nárůst exportu, jak proti loňskému roku, tak i předcovidovému roku 2019, byť mohou být nominální čísla částečně již ovlivněna inflačním faktorem. My vývozu českých firem nadále pomáháme, aby brzy dostál plnému potenciálu, který je ještě mnohem vyšší, než v této složité době exportéři dociluji,“ konstatuje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.
Lidé si díky pandemii koronaviru uvědomují důležitost prevence a zdravého životního stylu. Někteří se zaměřili na zlepšení stravy, jiní častěji sportují či začali s otužováním. Popularitu získává tzv. biohacking, kdy lidé využívají moderní technologie, jež jim pomáhají využít jejich potenciál, zlepšovat výkon a kontrolovat zdraví. Podle průzkumu Generali České pojišťovny u více než devíti stovek respondentů z ČR, 76 % z nich uvedlo, že ke sledování zdraví využívají chytrá zařízení. Nejčastěji jde o chytrý telefon (83 %), hodinky (51 %), náramek (20 %) či prsten (1 %). Za nejdůležitější funkce u chytré elektroniky Češi považují měření počtu kroků (58 %) a vzdálenosti (53 %). Měření kvality spánku (27 %) či složení těla (22 %) pro ně příliš důležité nejsou.
Nejnovější prognóza analytiků společnosti Gartner uvádí, že globální trh s osobními počítači letos zaznamená nejprudší pokles u všech typů výpočetních zařízení, dodávky chytrých telefonů v oblasti velké Číny pak klesnou až o 18 %. V České republice očekávají analytici pokles počtu dodaných zařízení všech typů o 5 %, trh PC se propadne výrazně více, až o 16,9 %. Největší pokles dodávek by se měl týkat stolních PC a notebooků (o 22,3 % a 21,0 %), u ultraprémiových přenosných zařízení (ultrabooky, prémiové / konvertibilní tablety) bude pokles činit 9,2 %. Jediným růstovým segmentem v Česku by měly být prémiové chytré telefony (+6,5 %). V roce 2023 by měl dle aktuální prognózy v ČR pokračovat pokles dodávek všech typů PC pomalejším tempem (o 2 až 5 %).
Marketingová a poradenská skupina Proficio posílila svůj tým o několik nových, klíčových tváří napříč celou společností. Jmenovitě se jedná o Alici Klusákovou (na úvodním obrázku), Michala Kubiše a Petra Němečka. V rámci firmy pak došlo i ke změně pozic u Lucie Mifkové a Lukáše Cikánka. Tým Proficia se v průběhu let neustále dynamicky rozrůstá, jen v loňském roce se rozšířil hned o desítky nových členů a nyní čítá více než 120 lidí. V letošním roce společnost navázala spolupráci s několika dalšími firmami. Letos v květnu pak firma představila svou novou dceřinou společnost Databy, jež propojuje svět financí, dat a IT.
Průměrná cena oběda v restauracích v České republice dosáhla v první polovině června 163 korun, stošedesátikorunovou hranici prolomila už v březnu. Opačným směrem, než ceny zamířily návštěvy restaurací. Vyplývá to z dat plateb stravenkovými kartami společnosti Sodexo Benefity. Propad tržeb není jedinou bolestnou ranou, tou druhou je růst vstupních nákladů: energií, potravin i mezd. Od Nového roku růst výrazně zrychlil a každý měsíc cena stoupá o korunu až dvě. Ve srovnání s rokem 2021 lidé platí za oběd o 12 korun víc a v porovnání s rokem 2020 je to téměř až o 30 korun více. V Praze už cena atakuje dvousetkorunovou metu, nejlevněji – v průměru za 147 korun – se lidé naobědvají v Karlovarském kraji, následuje Vysočina a Ústecký kraj.
Podle výsledků průzkumu Acronis 20 % českých organizací zažilo za posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku. Útoku čelila zhruba polovina českých organizací, třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Pokud se organizace stane terčem útoku, může jej zcela bez následků odrazit s využitím antimalwaru či speciální ochrany proti ransomwaru. Pokud dojde k zašifrování dat, stále je možná rychlá obnova provozu s pomocí disaster recovery či funkčních záloh. Když selžou i zálohy, pak organizace musí čelit dlouhodobému výpadku provozu. Proto IT správci doporučují věnovat speciální pozornost nejen ochraně ostrých dat ale také ochraně záloh.
Zjištění průzkumu:
• 47 % organizací se za 12 měsíců nesetkalo s ransomwarem, 33 % útok odrazilo, u 18 % došlo k zašifrování a krátkodobému výpadku, u 2 % došlo k zašifrování a dlouhodobému výpadku,
• pro 61 % IT správců je nejdůležitějším faktorem ochrany dat funkce nezměnitelnost záloh, 34 % uvedlo aktivní self-defense ochranu backup systému a 30 % umístění záloh v cloudu,
• 93 % IT odborníků zmínilo systémy Windows jako platformu, na kterou jsou nejvíce vedeny podobné útoky. Konkurenční macOS zmínilo jen 5 % IT správců.
Existují povolání, ve kterých se bez chytrých technologií neobejdete. Mezi ty nejohroženější patří zejména IT technici i weboví programátoři, pro které je práce za monitorem každodenní rutinou. Do konce července si proto mohou v síti očních optik Fokus nechat zdarma vyšetřit svůj zrak. Pro bezplatné vyšetření jim postačí zaregistrovat se v rezervačním systému na stránkách společnosti Fokus optik. I vzhledem k tomu, že čekací doba na termín u očního lékaře bývá obvykle velmi dlouhá, je kontrola našeho nejcennějšího smyslu od zkušeného optometristy výhodnou alternativou.
Do obchodního týmu KPMG Česká republika nastoupila Barbora Sirotková, která bude mít na starost hlavně klienty z bankovnictví. Na pozici Business Development Manager zúročí osmileté zkušenosti z IT firmy Trask Solutions. Zároveň do týmu přešel expert na energetiku a digitalizaci Adam Sliwka. Působit bude na pozici Director.
Marketingová expertka Dana Kryńska přišla z Accolade do investiční skupiny Progresus. Jejím úkolem zde bude strategické řízení marketingu a komunikace celého holdingu a jednotlivých značek v portfoliu, do kterého spadá například jednička na trhu dřevostaveb RD Rýmařov. Jejím úkolem bude především uvedení nové značky na trh a budování jejího dobrého jména v souladu s vizí a strategií zakladatelů Lukáše Zrůsta a Lukáše Forala.
Další globální firmy oznámily přechod do metaverse prostředí a přijímání kryptoměn. Včera své partnerství s NFT platformami oznámil platební gigant Mastercard. Své rozsáhlejší strategie pro Web 3.0 na začátku června zase odhalili módní giganti Gucci a Tag Heuer. Do světa decentralizovaných technologií již dříve vstoupila například Visa, Dolce & Gabbana nebo společnost Nike. Největší technologické firmy světa a odborná veřejnost vidí v tomto přesunu veliký potenciál a nazývají ho dokonce další průmyslovou revolucí.
Společnost DPD rozšiřuje stávající síť samoobslužných boxů a nově doručuje do více než tisícovky AlzaBoxů. Zákazníci je najdou po celém Česku a mohou si zde vyzvedávat balíčky z e-shopů. Proces doručení, který funguje u stávajících DPD boxů, se nemění a většina je otevřena 24 hodin denně. Boxy jsou součástí sítě DPD Pickup, která naroste na více než 2500 výdejních míst a samoobslužných boxů. DPD jako první balíkový přepravce na trhu otevřela již loni pilotních 12 samoobslužných boxů, které umí zásilky nejen vydávat, ale také přijímat, což zákazníci využívají k vracení zboží. AlzaBoxy tuto možnost odeslání zásilky nenabízejí, ale obě firmy na ní usilovně pracují a měla by být brzy dostupná.
Marketingovou a poradenskou společnost Proficio si pro spolupráci vybrala česko-kanadská technologická společnost Ataccama. Proficio tak navázalo na své rozšiřující se jak klientské, tak zaměstnanecké řady. V loňském roce firma začala pracovat například pro firmu Bezrealitky, pojišťovnu Direct či společnost Roger a další. Svůj tým pak rozrostla o šest nových tváří. Naposledy v lednu tohoto roku do Proficia nastoupil Jakub Kaláb, a to na pozici manažera Business Intelligence týmu.
Společnost Lenovo otevřela brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Se sídlem v maďarském Ullu se provoz zaměřuje na budování serverové infrastruktury, úložných systémů a PC pracovních stanic používaných zákazníky z celé Evropy, Blízkého Východu a Afriky. Francois Bornibus, Senior Vice President a EMEA President ve společnosti Lenovo, uvedl: „Oficiálním otevřením výrobního provozu v Maďarsku jsme dosáhli obrovského milníku v optimalizaci a vývoji naší globální výrobní sítě. Poloha Maďarska nás posouvá blíže k našim evropským zákazníkům, abychom mohli naplnit jejich potřeby. Jelikož naše aktivity nadále rostou po celém světě, tento nový podnik bude hrát klíčovou roli v našich plánech k zajištění úspěchu v budoucnu, a přinášení inteligentních technologií pro všechny v Evropě udržitelnějším způsobem, rychleji a efektivněji.“
Ve společnosti Ness Czech řídí od června marketingové oddělení Mgr. Anna Laviana Ludvíková. Ta působí ve společnosti od roku 2020, od svého nástupu má zodpovědnost za marketingovou a komunikační strategii, externí a interní komunikaci a podporu obchodních aktivit. V nové roli Head of Marketing CZ se těší na bližší spolupráci s managementem firmy a nové výzvy. Anna vystudovala filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, věnovala se taktéž managementu na VŠE v Praze. V minulosti pracovala jako manažerka vztahů s partnery a byla zodpovědná za PR aktivity a externí komunikaci rozličných mezinárodních firem a organizací.
Pozici šéfky HR v DoDo Group obsadí zkušená manažerka Renata Pavlištová (36). Ta se v posledních osmi letech z pozice Head of HR starala o kompletní vedení HR a Facility management v Porsche ČR ze skupiny Volkswagen Group CZ. V technologicko-logistické společnosti DoDo Michala Menšíka bude mít nově na starost zejména nastavení modelu HR Business Partnering a budování úspěšné značky zaměstnavatele v oblasti logistiky a technologických společností.
Do čela Mallu se posouvá zkušený manažer Jakub Střeštík. Pozice Managing Director se ujímá ze své role Chief Commercial Officer, kterou zastává poslední dva roky. Střeštík se bude soustředit na rozvoj silných stránek Mallu, kterými je historicky nejen model marketplace, ale také prodej zboží z vlastních skladů (1P byznys). Jeho hlavním úkolem pro následující období bude úspěšně završit integraci s nákupní platformou Allegro a pomáhat celé skupině upevňovat si pozici e-commerce šampióna střední a východní Evropy.
Pokud se chystáte do práce, na nákupy, za kulturou, zábavou, sportem či na výlety po Praze a okolí, ale i po celé republice, mohou být vhodným řešením služby nabízející sdílené vozy. Pokud najedete méně než 10 tisíc km ročně, pak se vám vlastnit automobil nevyplatí. V tom případě jsou vhodnější variantou auta sdílená, tzv. carsharing. Všechny náklady platí provozovatel, vám stačí si auto pronajmout na víkend či jen na dvě hodiny na nákup, výlet či pouze na dvacet, třicet minut na cestu z práce, do práce. Existují služby, kde platíte i minutový pronájem podle reálného využití vozu.
Společnost Hitachi Energy představila Nostradamus AI, nové řešení pro energetické předpovědi s podporou AI. Toto řešení vytvořené speciálně pro energetický průmysl, poskytuje předpovědi s přesností až o 20 % vyšší než běžné cíle v oboru. Pomáhá optimalizovat investice, obchodní strategie a možnosti výnosů v oblasti energetiky, zároveň zefektivňuje provoz. „Pokročilé předpovědi jsou zásadním prvkem efektivního řízení energetického portfolia společnosti a umožňují provozovatelům a analytikům rychle činit informovaná rozhodnutí napříč jejich podnikáním,“ řekl Massimo Danieli, výkonný ředitel obchodní jednotky Grid Automation ve společnosti Hitachi Energy. „Na základě našich hlubokých odborných znalostí v energetice a datové vědě jsme vytvořili AI engine, který výrazně zrychluje schopnost uživatelů činit datově podložená rozhodnutí, zvyšuje ziskovost jejich podnikání a nabízí flexibilitu, která umožňuje růst v souladu s rozvojem energetické sítě.“
K tématu se vyjadřuje Pavel Los, ředitel Meridian School of English Česko: Diskuse o zavedení povinného druhého cizího jazyka ve školách poukazuje na zásadní téma – kvalitu jazykového vzdělávání. Angličtina, vyučovaná již od raného věku, hraje klíčovou roli v přípravě dětí na život v globalizovaném světě. Nejde však jen o to, kdy výuku zahájit, ale především o to, jak se jazyky vyučují. Metody výuky by měly být přizpůsobené vývojovým potřebám dětí, aby bylo učení efektivní, zábavné a podporovalo přirozené osvojování jazyka. Namísto zaměření na povinnost zavést další cizí jazyk by měla být pozornost věnována kvalitě a přístupům k jazykovému vzdělávání. Klíčové je vytvořit program, který motivuje a zároveň rozvíjí schopnosti dětí v jejich vlastním tempu. Brzký a nenucený začátek výuky angličtiny může přinést větší úspěchy než pouhé přidání nového předmětu do rozvrhu. Rodiče v tomto procesu hrají významnou roli – jejich zapojení může proměnit učení jazyka ve společný zážitek, který dítě inspiruje a podpoří jeho motivaci. Důkladně promyšlený jazykový program, provázející děti od útlého věku až po střední školu, může být klíčem k jejich budoucím úspěchům ve stále propojenějším a multikulturním světě.
Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací. „Korporátní standard GHG Protokolu je celosvětově uznávaný standard, který pomáhá podnikům a organizacím měřit a řídit jejich uhlíkovou stopu. Pro malé a střední podniky může být často obtížné orientovat se v komplexních požadavcích na vykazování emisí, které přináší evropská legislativa, jako je například směrnice CSRD (Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti). Český překlad Korporátního standardu GHG Protokolu nyní podnikatelům usnadní tento proces, umožní jim porozumět výpočtu emisní stopy a lépe se připravit na nové regulační požadavky,“ říká Kateřina Šveřepová, prezidentka České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, Czech BCSD. Korporátní standard GHG Protokolu poskytuje firmám jasnou metodiku, jak efektivně snižovat emise skleníkových plynů, posiluje jejich konkurenceschopnost v hodnotových řetězcích a přístup ke kapitálu a investicím, které jsou stále více vázány mimo jiné i na environmentální kritéria.
Společnost Adyen, globální platforma pro finanční technologie, používaná českými i světovými firmami, jmenovala na pozici Country Manager CEE Matouše Michněviče. Ten bude mít na starosti rozvoj byznysu společnosti v celém regionu střední a východní Evropy, včetně aktivit společnosti v České republice, na Slovensku, ale také v Polsku. Michněvič přináší do společnosti Adyen své dlouholeté globální zkušenosti z oblasti plateb, inovací a budování strategických partnerství. Jako Country manager bude Michněvič zodpovědný za rozvoj a strategii společnosti Adyen a budování vztahů s klíčovými klienty a obchodními partnery v celém regionu. Také se zaměří na optimalizaci procesů, zavádění platebních inovací uzpůsobených potřebám zákazníků a zvyšování podílu společnosti Adyen na středoevropském trhu.
Česko potřebuje v podpoře startupů a inovací výrazně přidat. Zatím se ale nedaří prosazovat změny, které by k tomu vedly. Změnit to má nově vznikající Česká startupová asociace. Ta má za cíl zastupovat zájmy českého startupového ekosystému v dialogu s vládou, Parlamentem a politickými stranami. Zaměří se na přípravu kvalitních analýz a konkrétních návrhů legislativních a systémových řešení pro zlepšení českého startupového ekosystému a jejich následné vyjednávání s politickou sférou. Asociaci vede Martin Jiránek, zkušený expert na zákonodárství, politiku a lobbing. Prvními členy Asociace jsou venture kapitálové fondy Credo Ventures, Presto Ventures či Purple Ventures, technologické startupy Keboola, Liftago či Oddin a také další klíčoví hráči startupové komunity – Sparring a Novalia, právní kanceláře zaměřené na technologický sektor, inovační agentura JIC, akcelerátor StartupYard a byznys hub Opero. S desítkami dalších partnerů nyní Asociace jedná.