Krátce - archív

10. 6. 
Novou personální ředitelkou českého a slovenského Samsungu je Marcela Kosmatová

Personální oddělení společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak nově vede Marcela Kosmatová. Ta je na prvním stupni řízení a reportuje přímo prezidentovi česko-slovenské pobočky Samsung Electronics Ki Young Yunovi. Marcela Kosmatová působí ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak od listopadu 2021, kdy se stala zástupkyní personální ředitelky. Vedení personálního oddělení převzala od dubna 2022. Ze své pozice má na starosti veškerou HR agendu společnosti Samsung Electronics v České republice a na Slovensku.

9. 6. 
České soudy vydaly první rozsudky ke zdanění kryptoměn

Krajský soud v Brně se poprvé zabýval otázkou zdanění prodeje kryptoměn z hlediska daně z příjmů fyzických osob. K problematice se vyjádřil v rozsudcích č. j. 30 Af 41/2020-49 ze dne 24. března 2022 a č. j. 30 Af 29/2020-48 ze dne 17. února 2022. Předmětem sporů bylo posouzení, zda prodej bitcoinů za českou měnu podléhá osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. ze) zákona o daních z příjmů, tedy že se jedná o kurzový zisk vyplývající ze směnárenské činnosti. Více k tématu: https://www.dreport.cz/blog/ceske-soudy-vydaly-prvni-rozsudky-ke-zdaneni-kryptomen/

8. 6. 
Martin Doležel vedoucím brand marketing týmu českého a slovenského Samsungu

Rozvoj a řízení značky Samsung na lokální úrovni v České republice a na Slovensku, reklamní aktivity a sociální média v rámci společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak má nově na starosti Martin Doležel. Ve společnosti působí od roku 2015, kdy nastoupil do pozice Senior Channel Marketing Specialist. Od roku 2019 je v tuzemské pobočce Samsung Electronics ve funkci Campaign and Channel Marketing Managera, ve které řídil komplexní marketingové kampaně pro mobilní zařízení. Dlouhodobě se v Samsungu věnuje rozvoji a podpoře mobilního gamingu a e-sportu. Nově je Martin Doležel zodpovědný za rozvoj a řízení značky, marketingové kampaně, sociální sítě a influencer marketing Samsungu na českém a slovenském trhu.

6. 6. 
Novým šéfem Mallpay se stává Richard Kotrlík

Richard Kotrlík (35) působil od roku 2014 v ČSOB v několika manažerských rolích. Jeho hlavní misí bude v ředitelské roli navázat na aktuální růst projektu, který jen za loňský rok zprostředkoval platby za více než 300 milionů korun a jež pravidelně využívá přes 100 tisíc Čechů. S podporou sedmdesátihlavého týmu zároveň dokončí odloučení fintechu od Mall Group a jeho větší integraci – již pod novým názvem – do aktivit nového 100% vlastníka, skupiny ČSOB. Právě koordinace aktivit s ČSOB by měla být klíčová a může se do budoucna stát hlavní konkurenční výhodou Mallpay. Ta bude pod Kotrlíkovým vedením v oblasti on-line plateb nově vystupovat v roli experimentálního dodavatele fintechových řešení pro českou a časem možná i evropskou skupinu.

3. 6. 
Novým ředitelem pro vnější vztahy a udržitelnost u T Mobile je Martin Orgoník

Martin Orgoník (39) se od 1. 6. 2022 stal novým ředitelem pro vnější vztahy a udržitelnost společnosti T-Mobile. Ve své nové roli bude zodpovědný za externí komunikaci, oblast public affairs a také naplňování ESG cílů. Orgoník působil v T-Mobile od roku 2017 jako senior manažer regulačních záležitostí. Věnoval se tak mimo jiné pořizování rádiových frekvencí a zastupoval společnost navenek v řízeních s českými a evropskými orgány. Mezi Orgoníkovy priority bude patřit prohlubování spolupráce s veřejnými institucemi s cílem zlepšit podmínky pro další rozvoj infrastruktury a výstavbu nových sítí.

2. 6. 
Martin Sander se ve Ford of Europe stává generálním ředitelem Ford Model e

Ford činí další významný krok v transformaci svých evropských aktivit. S platností od 1. června 2022 se Martin Sander ve Ford of Europe stává generálním ředitelem Ford Model e. Společnost Ford Model e, nová globální organizační složka Fordu, byla představena na začátku letošního roku jako součást celosvětové transformace automobilových aktivit Ford Motor Company. Martin Sander bude ve funkci generálního ředitele řídit vývoj přelomových elektromobilů, stejně jako vývoj softwaru, technologií a služeb pro vozidla vybavená permanentním online připojením.

1. 6. 
Společnost Realme jmenuje Francise Wonga nejmladším evropským generálním ředitelem

Společnost Realme jmenuje bývalého ředitele marketingu Realme pro Evropu a Indii Francise Wonga, generálním ředitelem společnosti Realme Europe. Třicátník Wong bude řídit celkovou prezentaci značky a obchodní operace v Evropě. Bude přímo podřízen Madhavu Shethovi, prezidentovi společnosti realme International Business Group, který zastával tuto pozici už dříve.

31. 5. 
Ojetá auta jsou v Česku výrazně dražší

Průměrné ceny ojetých aut v Evropě rostou, ale z trhů pro online tržiště s ojetými vozy Carvago (ČR, Německo, Polsko a Itálie) zaznamenali nejvyšší nárůst cen v České republice, vysoko nad mírou inflace. Nejvýše pětileté ojetiny byly v prvním čtvrtletí 2022 o 22 % dražší než loni (medián ceny vzrostl z 499 tisíc korun na letošních 607 400 korun), maximálně desetileté o 16 % (z 396 tisíc na 459 tisíc korun). Na českém trhu roste průměrný nájezd ojetin z 57 000 km (2021) na 68 000 km v prvním čtvrtletí 2022. Klesá zájem o dieselové vozy (z 52 % na 48 %) a větší zájem je o auta s automatickou převodovkou (z 39 % na 44 % vozů). Každý čtvrtý (26,8 %) ojetý vůz prodaný u nás je SUV a nejběžnější (13,7 % prodaných vozů) jsou auta s výkonem kolem 110 kW a 58 % má najeto 100 tisíc km.

30. 5. 
Jaromír Staroba novým prezidentem asociace ABSL

Novým prezidentem asociace ABSL byl zvolen Jaromír Staroba (39). V čele organizace, která na českém trhu sdružuje poskytovatele podnikových, zákaznických a IT služeb, vystřídá Otu Kulhánka, jenž stál u jejího zrodu v roce 2013. V 350 centrech zaměřených na vysoce kvalifikovanou a inovativní práci dnes působí 145 000 zaměstnanců a předpokládá se další růst sektoru až na 200 tisíc zaměstnanců do roku 2025. Cílem Jaromíra Staroby je podpora dalšího rozmachu sektoru, zaměřit se chce nejen na spolupráci s autoritami státní správy, ale i na sdílení znalostí a zkušeností mezi členy a další transformaci a digitalizaci sektoru.

27. 5. 
Viceprezidentem bezpečnostního sdružení ASIS ČR&SK se stal Oldřich Rutar

Bezpečností expert Oldřich Rutar, ředitel pro strategické záležitosti ze společnosti M2C s praxí 15 let v oboru, se stal viceprezidentem české a slovenské pobočky mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS. Na své pozici má v plánu věnovat se otázkám spojeným s měkkými cíli, kritickou infrastrukturou, krizovým řízením a zaměří se i na otázku vzniku chybějícího a potřebného zákona o bezpečnostní činností. Sdružení ASIS bylo založeno v roce 1955 s více než 38 000 členy po celém světě. Jeho základní vizí je rozvoj celosvětové bezpečnosti. Na rozdíl od jiných subjektů, nesdružuje ASIS firmy, nýbrž profesionály a jde o významnou a respektovanou instituci na poli bezpečnosti.

26. 5. 
Novým CEO DoDo pro Česko a Slovensko je Ivo Velíšek

Technologicko-logistická společnost DoDo Michala Menšíka má na lokálním trhu nové vedení. Na pozici CEO pro Českou republiku a Slovensko, kterou dosud zastával současný COO skupiny DoDo Group Martin Marek, přichází Ivo Velíšek (36). Ten působil jako Retail Offer Manager ve společnosti MOL Česká republika. Na starost bude mít další upevnění pozice DoDo na českém a slovenském trhu, rozvoj nových projektů v rámci lokálních trhů a akvizici nových klientů z řad retailových řetězců i e-shopů. Prioritou bude i edukace trhu s ohledem na důležitost kvalitní last-mile logistiky či udržitelnost a efektivitu v doručování.

25. 5. 
Kvůli růstu cen vstupů razantně zdražují stavební materiály a sklo, dochází stavební ocel

Zdražování vstupních surovin, materiálů, energií a dopravy přináší růst cen stavebních materiálů. Některé nejsou dostupné vůbec. Nouze nutí firmy ve stavebnictví hledat nové cesty, jak chybějící materiály nahradit. Nedostatek železné rudy z Ukrajiny má za následek zpomalení výstavby, nedodržení termínů či přerušení probíhajících staveb. Stavební společnosti se poohlížejí po alternativě a železo nahrazují materiály, jako kompozitní tyče ke zpevňování betonu. Jde se o produkt na bázi epoxidové pryskyřice, posílený skelnými vlákny. Kvůli drahým energiím a rostoucím nákladům roste i cena skla, oproti loňsku vyrostla o čtvrtinu.

24. 5. 
CzechTrade otevírá nový Exportní inkubátor v Chicagu

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade otevřela v americkém Chicagu nový Exportní inkubátor. Nachází se ve čtvrti Chicago Loop, přímo v hlavním obchodním centru města. Služby inkubátoru mohou společnosti využívat až 6 měsíců. Firmám během jejich pobytu poskytují podporu a poradenské služby zástupci zahraniční kanceláře CzechTrade, která taktéž sídlí v tomto městě. Do konce roku 2022 plánuje agentura otevřít další tři Exportní inkubátory.

23. 5. 
Ransomware: platí více organizací a výkupné je vyšší

V České republice zasáhl loni ransomware 77 % organizací, v roce 2020 jich bylo jen 30 %. Ze studie The State of Ransomware 2022 společnosti Sophos plyne, že 32 % českých organizací zaplatila loni výkupné mezi 100 a 250 tisíci dolary a 29 % dokonce 250 až 500 tisíc dolarů. Téměř polovina (46 %) organizací, kterým byla data zašifrována, pak zaplatila výkupné, aby získala svá data zpět, i když měla k dispozici jiné prostředky pro obnovu dat, například zálohy. Vedle rostoucí výše plateb se zvyšuje i počet obětí, které výkupné zaplatí. Důvodem může být obava ze zveřejnění ukradených dat nebo nedostatečné zálohování. Představa, že zaplacení výkupného výměnou za dešifrovací klíč je nejrychlejší cesta k nápravě, je lákavá, po ransomwarovém útoku organizace čelí silnému tlaku na co nejrychlejší obnovení provozu. Zaplacení výpalného však nese riziko, že útočníci i po zaplacení nemusí poskytnout funkční dešifrovací klíč a organizace netuší, co útočníci v její síti napáchali.

20. 5. 
Průzkum: Za každým desátým online nákupem stojí senioři

Výzkum E-shopper Barometer od DPD analyzoval online nákupní chování zákazníků v Evropě i České republice. U evropské populace ve věku 55+ se loni nejoblíbenějšími kategoriemi pro nakupování staly knihy a móda. U nás ale převládá obliba potřeb pro volný čas. Online nakupování získalo v posledních dvou letech na ještě větší oblíbenosti a kvůli pandemii se senioři stali významnou zákaznickou skupinou – většina z nich nakupovala online poprvé. V České republice většinou senioři nakupují prostřednictvím notebooku, na druhém místě jsou stolní počítače. Češi starší 55 let nejčastěji kupují zboží pro volnočasové aktivity (63 %), módu (47 %) a krásu a zdraví (45 %). Oproti evropskému průměru (42 %) Češi nakupují volnočasové produkty v nadprůměrném množství.

19. 5. 
Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v České republice

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague. Agenturu vede už dvacátým rokem zakladatel a CEO Daniel Abrahám, který vidí na českém trhu mnoho zajímavých výzev a zároveň velký potenciál. „Mým hlavním cílem a posláním v EFFE Prague bude postavit stabilní a vyzrálý kreativní tým, který dokáže překonávat očekávání klienta a bude každou nově získanou značku do portfolia neustále posouvat dál,“ uvádí kreativní ředitel EFFE Prague Mario Poór (na obrázku).

18. 5. 
CEO Knihobotu pro slovenský trh se stal Matúš Karaffa

Matúš Karafa (37) stojí za projekty jako Feedo, Peevo, Juring nebo Urban Farmers. Nyní přichází naučit Slováky vracet knížky do oběhu. Sedm let působil jako spoluzakladatel a CEO jednoho z největších e-shopů s dětským zbožím Feedo.cz, který vybudoval a dostal na obrat přes 600 milionů korun. Následně na to navázal řadou projektů, jako třeba inovativní rozvoz točeného piva Peevo.cz v době pandemie či stavba hydroponické farmy v rámci projektu Urban Farmers. Nyní bude působit jako CEO slovenské pobočky knižního secondhandu Knihobot.cz a bude zodpovědný za kompletní rozjezd lokálního trhu, stavbu týmu, přípravu marketingových kampaní a zajištění kontaktních míst pro zákazníky ve formě vlastní výdejny v Bratislavě nebo sítě partnerů, u kterých bude možné nechávat přečtené knihy.

17. 5. 
Investiční skupina PPF představuje nového šéfa telekomunikací a médií

Telekomunikační a mediální divize skupiny PPF bude mít od července nového šéfa, indického manažera Baleshe Sharmu. Bude odpovídat za řízení a rozvoj telekomunikačních operátorů, poskytovatelů telekomunikační infrastruktury a provozovatelů televizních stanic PPF ve střední a jihovýchodní Evropě. Za tím účelem se stěhuje do Prahy z Johannesburgu, kde vedl společnost Vodacom South Africa. Sharma převezme od končícího CEO PPF Ladislava Bartoníčka funkci CEO PPF Telecom Group. Od loňského dubna zastával Bartoníček obě funkce (CEO skupiny PPF a CEO PPF Telecom Group) souběžně. Nyní Bartoníčka na pozici CEO PPF střídá Jiří Šmejc.

16. 5. 
CzechTrade slaví 25. výročí

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade si připomíná 25 let od svého založení. Za dobu své existence představila světu více než 3200 úspěšných exportních projektů z České republiky. Pro české exportéry CzechTrade zrealizoval celkem 35 545 zakázek a zajistil konkrétní obchodní příležitosti formou 42 570 poptávek firem z celého světa. CzechTrade je součástí vládní podpory exportu a poskytuje informační a asistenční služby českým firmám, které podnikají na zahraničních trzích. Při pomoci českým exportérům se CzechTrade opírá o vlastní zahraniční síť, která čítá 50 kanceláří působících pro 57 zemích na pěti kontinentech. Ročně poskytnou ředitelé zahraničních kanceláří a místní kvalifikovaní odborníci v průměru 4500 konzultací na exportní témata. Jednoznačně mezi nejoblíbenější služby, které ročně využije až 800 firem, a které realizují přímo specialisté ze zahraničí, patří ověření zájmu o výrobek a společné prezentace na veletrzích po celém světě.

13. 5. 
Halíček vede KPMG ve střední a východní Evropě

Novým předsedou a řídícím partnerem sítě KPMG ve střední a východní Evropě (CEE) byl zvolen Radek Halíček, řídící partner české KPMG. Bude mít zodpovědnost za kanceláře v 15 zemích. Halíček chce posílit kolektivní strategii KPMG a postavení regionu CEE v rámci globální sítě. Ze sítě KPMG v CEE chce udělat firmu s obratem více než miliardy eur. Zaměří se i na pokračování pomoci, kterou středoevropští zaměstnanci KPMG poskytli kolegům z Ukrajiny. Za prioritu považuje i spolupráci na globálním závazku KPMG ohledně dosažení uhlíkové neutrality. Halíček pracuje v KPMG od roku 2006. V roce 2016 se stal řídícím partnerem s celkovou odpovědností za činnost KPMG v České republice. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval technické obory, účetnictví a management. Je členem dozorčí rady Nadačního fondu Neuron, který podporuje vědu.

12. 5. 
Chytrý telefon nebo hodinky používá k placení už třetina Čechů

Každý třetí Čech už použil svůj chytrý mobil k zaplacení útraty a kdo už si na placení mobilem zvykl, používá ho v průměru při každé druhé transakci. Trendem jsou i platby chytrými hodinkami. Přes to ale možností číslo jedna pro Čechy zůstávají fyzické platební karty. Z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard plyne, že lidé u sebe mají častěji svůj chytrý mobil (86 procent), než platební kartu (75 procent) nebo peněženku s hotovostí (73 procent). 32 procent lidí v Česku si uložilo platební kartu do mobilu. Hotovost dnes představuje hlavně „železnou rezervu“. Více než polovina z nás (51 procent) již hotovost z peněženky vůbec nevytahuje i když ji tam má. To pro případ, že narazíme na obchodníka, který ještě bezhotovostní platby neakceptuje.

11. 5. 
Nový obchodní ředitel Securitas ČR

Securitas ČR hlásí nové jméno na pozici obchodního ředitele. Je jím Michal Kubín (48), manažer dvacetiletou manažerskou praxí. Do společnosti Securitas přichází z pozice změnového managera a CEO společnosti Tesla Lighting. Michal Kubín svůj nástup komentuje: „Bezpečnostní sektor prochází v posledních letech zásadními změnami a stále výraznější role hrají technologie. Jako jeden ze svých hlavních úkolů proto vidím v komunikaci se stávajícími i novými klienty a prosazování pokročilých řešení při ochraně jejich projektů.“

11. 5. 
Češi si oblíbili hybridy

V České republice roste zájem o automobily s hybridním pohonem. Jejich prodej v posledním čtvrtletí zaznamenal největší nárůst a meziročně vylétl o 68 %. Tento pohon se ukazuje jako ideální díky nedostatku dobíjecích stanic. Hybridní pohon je již mezi novými vozy druhým nejprodávanějším, když předskočil dieselové motory a usadil se na druhém místě za benzínovým pohonem. Důležité je i zjištění, že mnoho firem rovněž investuje ve vlastních fleetech do hybridních technologií pohonu a pro sdílená auta je hybridní pohon ideální. „Z našich dat plyne, že 52 % jízdy naše vozy jezdí na energii, kterou si automobil sám jízdou vytvoří. Naši službu hojně využívá mladá generace, která není k ekologii lhostejná,“ říká Milan Beutl ze společnosti Anytime Carsharing.

5. 5. 
John Jester přichází na pozici CRO ve Veeam Software

Společnost Veeam Software oznámila, že jmenovala Johna Jestera jako Chief Revenue Officer (CRO). John Jester povede strategii růstu společnosti Veeam pro uvedení na trh a pomůže postavit Veeam na pozici jedničky v moderních řešeních ochrany dat zahrnujících cloud, virtuální, fyzické, hybridní, SaaS a Kubernetes. Jester přichází do Veeamu z úspěšného působení ve společnosti Google Cloud. Před příchodem do Googlu strávil Jester 20 let ve vedoucích prodejních organizacích Microsoftu. Během své kariéry Jester úzce spolupracoval s partnery a považuje je za nedílnou součást vytváření řešení pro zákazníky.

4. 5. 
ESET rozšiřuje působnost své výzkumné divize v Česku

Společnost ESET představila plány pro technologickou divizi ESET Research v České republice, kde se nachází hned tři ze třinácti poboček pro výzkum a vývoj. Nové investice ve výši 8,3 milionů eur (204 milionů korun) jsou směřovány do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro zaměstnance, jejichž počet se má v Česku do příštího roku zdvojnásobit. Tím se rozšíří velikost, ale i kompetence lokálních týmů, již nyní zahrnujících vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu. „Česko a Slovensko bereme historicky jako naše domácí trhy. A to platí nejen v případě obchodu, ale i v oblasti výzkumu a vývoje. Naší globální ambicí je i nadále zvyšovat podíl pracovníků v technologické části společnosti. Česká republika je přitom trh, kde vidíme mimořádně vysoký potenciál, který hodláme využít, a značnou část nových pozic otevřít právě zde,“ říká Juraj Malcho, Chief Technology Officer společnosti ESET.

3. 5. 
DoDo získává od investorů 1,5 miliardy korun

Technologicko-logistická společnost DoDo Group, která se zaměřuje na B2B logistiku poslední míle, získává v rámci investičního kola Series B svou dosud největší investici. S rychlejší expanzí do zahraničí rostoucí firmě pomohou investice ve výši 1,5 miliardy korun od investorů v čele s EC Investments Daniela Křetínského a zakladatelem J&T Capital Partners Patrikem Tkáčem, kteří v logistické firmě Michala Menšíka navýší svůj minoritní podíl. Výrazná majorita zůstává V-Sharpu Michala Menšíka. Firma chce s nabytými prostředky posílit v byznysově klíčovém regionu DACH, expandovat do jižní Evropy, a posilovat svou pozici jedničky v last-mile logistice na trzích, kde je firma již etablována. Prostředky pomohou také dalšímu rozvoji vlastní data-driven logistické platformy DoDo.

2. 5. 
Do vedení společnosti Škoda Auto DigiLab nastoupil Tillmann Stauske

Tillmann Stauske je ve společnosti Škoda Auto vedoucím oddělení Customer Journey Strategy. Od 1. května současně působí vedle Ivy Benešové a Jaroslava Pelanta jako rovnoprávný člen vedení Škoda Auto DigiLab. Vystřídá tak Jarmilu Plachou, která toto digitální inovační centrum vybudovala a od března 2017 stála v jeho čele. Stauske se zaměří na vývoj digitálních služeb pro firemní i koncové zákazníky.

29. 4. 
SPP veze zkapalněný plyn z USA i do ČR

Společnost SPP uzavřela další smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) v objemu 93 miliónů m3. Tanker z amerického terminálu Corpus Christi v Texasu připluje na chorvatský ostrov Krk. Zakoupený objem plynu bude k dispozici již 1. května. SPP tímto kontraktem zvyšuje bezpečnost dodávek plynu na slovenský trh. Část z nakoupeného objemu LNG, přibližně 5 miliónů m3, obdrží dceřiná společnost SPP CZ, a.s., která je dodavatelem energií v České republice. Půjde tak o vůbec první fyzickou dodávku LNG pro český trh, kterou zajistí právě SPP.

28. 4. 
Nová šéfka útvaru Komunikace ve Škoda Auto

Ariane Kilian převezme 1. července 2022 funkci vedoucí útvaru Komunikace ve společnosti Škoda Auto. Nahradí Jense Katemanna, který se 1. července 2022 stane novým vedoucím útvaru Komunikace značky Volkswagen Osobní vozy a objemové skupiny koncernových značek. Ariane Kilian byla dosud zodpovědná za komunikaci v koncernových oblastech Technika a Volkswagen Group Components. V budoucnu bude podřízena novému předsedovi představenstva společnosti Škoda Auto Klausi Zellmerovi.

27. 4. 
Mind2FLO má nového finančního ředitele

Na klíčovou pozici skupinového CFO ve skupině Mind2FLO nastoupil Tomáš Otava (40). Ten působil pět let ve společnosti Jan Becher Pernod Ricard, odkud si přináší znalost klientského prostředí. Předchozích pět let pracoval ve společnosti Sodexo, kde se podílel na projektu digitalizace. Vedle odborného know-how bude Tomáš těžit i ze svých komunikačních schopností, které má jako certifikovaný kouč osvojené: „Rád bych ve své roli finančního ředitele pomáhal firmě udržet nastavený směr strategie a pomocí dobře zvolených otázek ověřoval, že jsme stále na té správné cestě. Vzhledem k velikosti skupiny Mind2FLO a šíři našich služeb pro nás bude klíčové, abych správně nastavil finanční procesy a proaktivně komunikoval napříč společností.“